środa, 9 maja 2012

Pałac Miera

Dawny Klasycystyczny Pałacyk hr. Miera znajduje się przy ul. Furgalskiego 4. Po I wojnie światowej pałacyk Miera przeszedł w ręce Sióstr Służebniczek NMP. Obecnie znajduje się w nim przedszkole.
Pałac Miera w Leżajsku i Pałac Potockich w Łańcucie należały do najbardziej cenionych ośrodków życia kulturalnego na terenie zaboru austriackiego.


Wojciech hr. Mier h. własnego ur. się 1759r w Radziechowie woj. Bełskim, zm. 22 sierpnia 1831 r w Kętach, zmarł na cholerę w wieku 72 lat. Był synem Józefa hr. Miera i Anastazji Anny Bogusz z Ziemblic h. Półkozic. Wnukiem Wilhelma hr. Miera. (Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego).
Poeta oświeceniowy. Pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej. Uczył się w słynnym Collegium Nobilium w Warszawie. 
Mier był bardzo niskiego wzrostu, odznaczał się niezwykłą wprost kłótliwością i złośliwością (nazywano go "żygawką"). Stoczył wiele pojedynków.

Targowiczanin, występował przeciwko Konstytucji 3 Maja, reprezentował antykrólewską opozycję magnacką.
Ok. 1814 r odziedziczył po zmarłym bracie Wilhelmie majątki: Krutoborodyńce i Baranówkę, wybudował pałac w Busku, W 1817 r kupił Tryńczę koło Przeworska. 
W 1819 r sprzedał dobra buskie i nabył w wyniku licytacji dobra kameralne dotychczas administrowane przez urzędników austriackich. Były to dobra obejmujące Leżajsk i 28 wsi w tym kolonie niemieckie założone w wyniku kolonizacji józefińskiej: Gillershof, Dornbach, Königsberg, Baranówka, Hirschbach, Kolonia Niemcy i in. zobacz W poszukiwaniu korzeni.
Majątek obejmował 4 folwarki, liczne ogrody, łąki, pastwiska, lasy, 2 tartaki, 3 gorzelnie, 7 młynów, browar. Sprowadził do Leżajska żonę Karolinę Weissenwolff z Wiednia poślubioną w  1797 roku i to ona głównie zajmowała się urządzaniem pałacu i ogrodów.
Po powstaniu listopadowym w 1831r w Leżajsku wybuchła epidemia cholery, którą prawdopodobnie przywlekli polscy żołnierze stacjonujący w Wierzawicach.  Wojciech Mier sprzedał leżajskie dobra hrabiemu Alfredowi Potockiemu z Łańcuta i opuścił Leżajsk z zamiarem wyjazdu do Wiednia. Jednak okazało się, że dopadła go cholera, zmuszony był zatrzymać się w pobliżu Kęt i poddać się kwarantannie, niestety, wkrótce zmarł. 2 lata później zmarła jego żona , w Wiedniu , 31 sierpnia 1833 roku. Do śmierci otrzymywała od hr. Alfreda Potockiego rentę. zobacz:  Potoccy

1 komentarz:

  1. Bardzo wnikliwy tekst. Interesuje mnie, czy po Mierze pozostały w Leżajsku jakieś archiwa, papiery, poezje? Jak rozumiem, pałac nie jest obecnie dostępny do zwiedzania?

    Będę wdzięczna za informacje. Jeśli Autor ma wiedzę na ten temat, to proszę o wiadomość na adres: katarzynakatarzyna648@gmail.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...