niedziela, 24 lutego 2019

100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej. Wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Odwiedziłam dzisiaj wystawę "100 lat wolności na Ziemi Leżajskiej". To już ostatni dzwonek, bo jeszcze tylko kilka dni, będzie można zobaczyć bardzo ciekawą ekspozycję w Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Kopia popiersia Józefa Piłsudskiego i sztandar leżajskiego oddziału Związku Strzeleckiego z 1927 r.
 
Niesamowitą historię sztandaru leżajskiego oddziału Związku Strzeleckiego z 1927 r. opowiedział mi Roman Federkiewicz pracownik Muzeum, wnuk Józefa Wrzesińskiego. 
>> Wrzesińscy. Dzieje sztandaru leżajskiego oddziału Związku Strzeleckiego w latach 1939-2019

****
Oprócz informacji historycznych zaprezentowanych na planszach pt. „ Ojcowie Niepodległości" można oglądnąć zbiory leżajskich kolekcjonerów i twórców.
Bardzo interesujące fotografie z okresu m. in. I i II wojny światowej, część takich lub podobnych zdjęć jest dostępna w Internecie, niestety te w sieci nie są podpisane. Teraz wiem, że właścicielami są Jacek Śliwińskiego, K. Wojtanowicz. To ważne, bo trzeba docenić ich kolekcjonerską pasję.





Podobnie Rafał Ciryt, znany  kolekcjoner, wręcz pasjonat wszystkiego co związane jest z Leżajskiem udostępnił na potrzeby Muzeum oryginalne pocztówki i zdjęcia z terenów Ziemi Leżajskiej, dokumenty, ciekawy album bogaty w fotografie z czasów I wojny światowej "Kaiser, Krieg, Kamera".

Pieczęć z czasów II wojny światowej 'Gminny Urząd w Rzuchowie koło Leżajska', Orzełki patriotyczne "Boże zbaw Polskę" z okresu I wojny światowej. Torba sanitariusza z częścią wyposażenia -- Polska - 1935 rok. 


Ze zbiorów Rafała Ciryta niesamowita kolekcja zdjęć, dokumentów, pieczątek, narzędzi lekarskich Tadeusza Trynieckiego oraz jego ojca Bolesława - lekarzy medycyny w Grodzisku Dolnym, zbiory z I połowy XX wieku.

W jednej z gablot udostępniono felposty - karty korespondencyjne czterech braci Lejów - Władysława, Stefana, Piotra i Jana z Gillershofu w Leżajsku. Pisali oni listy do rodziny z frontu I wojny światowej. O Lejach napisał książkę Sławomir Kułacz "Leżajskie drogi do niepodległości. Ta książka i kolejna autorstwa S. Kułacza "Okolice Leżajska i Sieniawy w przededniu i podczas II wojny światowej" można obejrzeć na wystawie. 
>> Sławomir Kułacz - Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów (1913-1917)

Kazimierz Kuźniar, Rafał Ciryt oraz Muzeum udostępnili dokumenty i książki, także prasę z lat 30. XX wieku z artykułami poświęconymi Józefowi Piłsudskiemu. 

Andrzej Szumilasa udostępnił ze swojej kolekcji medali i monety patriotyczne
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...