sobota, 9 lutego 2019

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Leżajsku

Najstarsze zapisy dotyczące historii szkoły pochodzą z końca XIX wieku. Istniała wówczas jako Żeńska Szkoła, znajdowała się na Placu Szkolnym, w miejscu, gdzie obecnie stoi budynek MOPS, poniżej hali sportowej. W latach 1924-1926 starą żeńską szkołę rozebrano, rozpoczęto budowę nowej szkoły żeńskiej (o czym świadczą zapisy w Dzienniku kasowym funduszu budowy szkoły żeńskiej). zobacz>> Szkoła Żeńska w Leżajsku. Dziennik kasowy funduszu budowy szkoły
Tej Szkoły Żeńskiej też już nie ma. W czasie wojny, w 1944 roku budynek szkoły został spalony przez Niemców. 
Przez kilkanaście następnych lat nauka odbywała się w dwóch kamienicach doraźnie zaadaptowanych dla potrzeb edukacyjnych.
Nauka była kontynuowana w Proświcie na Jarosławskiej oraz na ulicy Ruin (obecnie ul. Targowa). 
W 1957 roku rozpoczęto budowę obecnej siedziby Szkoły Podstawowej Nr 2. Oddano ją do użytku 2 lata później. Uroczystość otwarcia nowego gmachu szkolnego miała miejsce 30 sierpnia 1959 roku. Tak więc wcześniejsza szkoła żeńska, stała się siedmioletnią placówką koedukacyjną.

W 1967 roku, po wprowadzeniu ogólnopolskiej reformy, szkołę ukończyli pierwsi
ósmoklasiści.
Szkoła Podstawowa została oddana do użytku w ostatnią niedzielę sierpnia 1959 roku. Pierwsi uczniowie chodzili jeszcze wtedy do szkoły o 7-klasowym systemie nauczania. Szkołę rozpoczynało się w wieku 7 lat. Ja byłam trzecim rocznikiem, który realizował program nauczania 8-klasowej szkoły podstawowej. Dyrektorką szkoły była pani pani Aleksandra Wilkowa, zastępcą Zdzisław Szepelak. 

Kultowym podręcznikiem dla siedmiolatków był Elementarz Mariana Falskiego, z którego dzieci uczyły się alfabetu, składania pierwszych słów typu ‘Ala ma Asa’, wierszyków np. ‘Murzynek Bambo’.

17 października 1965 r., z okazji nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Leżajsku imienia Władysława Broniewskiego przybyła na uroczystość żona poety – Wanda Broniewska.



Uwieńczeniem tej jakże ważnej dla szkoły uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z napisem:

Do nas należy ziemia ogromna
Nasze ją ręce ujmą, ażeby
Na niej zbudować dom dla bezdomnych
W domu tym radość dzielić jak chleby

Wszyscy uczniowie, stojąc w holu, przed tablicą uroczyście odczytali ten cytat.

Ponadto dzieci deklamowały fragmenty wierszy poety, m. in.

Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz - Polskę,
kiedy rzucą przed siebie grom, kiedy runą żelaznym wojskiem
i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą -
ty, ze snu podnosząc skroń, stań u drzwi.
Bagnet na broń! Trzeba krwi!                   
(Bagnet na broń)


Władysław Broniewski patron leżajskiej Dwójki zmarł 10 lutego 1962 roku na raka krtani - poeta, tłumacz, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; 1940-41 więziony w ZSRR; żołnierz Armii Andersa, autor lewicowych wierszy polityczno-agitacyjnych oraz liryki żołniersko-patriotycznej , społecznej i osobistej. Napisał m.in. poemat ,,Komuna Paryska'', wiersz ,,Bagnet na broń'', cykl poetycki ,,Anka'' poświęcony zmarłej córce. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1921), Krzyżem Walecznych - czterokrotnie oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
***














Jeszcze trochę historii:
Po przejściu Aleksandry Wilk na emeryturę, w 1972 roku przez 2 lata stanowisko dyrektora szkoły piastował Zdzisław Szepelak, a od 1974 do 1985 roku był kolejno zastępcą dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej i Szkoły Podstawowej nr 2.
W roku szkolnym 1974/1975 obowiązki dyrektora leżajskiej „dwójki” przejął Marian Mroczkowski. Jego zastępcą została Alicja Chrzanowska. W latach 1975–1980 M. Mroczkowski sprawował w dalszym ciągu funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, będącej ówcześnie częścią Zbiorczej Szkoły Gminnej. Jego zastępcą w tym czasie był p. Jan Lizak. W latach 1980–1984 p. Lizak pełnił 
obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 funkcjonującej w ramach Zbiorczej Szkoły Gminnej, a następnie do 1991 roku obowiązki zastępcy dyrektora leżajskiej „dwójki”.
W roku szkolnym 1975/1976 dyrektorem nowo powstałej Zbiorczej Szkoły Gminnej został Bronisław Antczak, który kierował tą placówką przez cały dziewięcioletni okres jej funkcjonowania. 
W latach 1985–1987 jednym z dwóch zastępców dyrektora leżajskiej „dwójki” był Roman Baj, późniejszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. W okresie pomiędzy 1991,a 1999 rokiem funkcję zastępcy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku pełniła Zofia Miller.
Przez następnych dziesięć lat, do końca roku szkolnego 2008/2009, stanowisko to sprawowała Urszula Litwin.
Przez następnych siedemnaście lat, do momentu przejścia na emeryturę w 2001 roku dyrektorem był Bronisław Antczak.
Kolejnym dyrektorem „dwójki” jest Józef Rzeszutko, który pełnił tę funkcję od grudnia 2001 roku. Z początkiem 2009 roku szkolnego stanowisko zastępcy dyrektora szkoły objęła Lidia Kucharska.

Obecnie szkoła zmieniła strukturę i nazwę. Funkcjonuje w dwóch budynkach (przy ul. Mickiewicza 51 oraz w budynku dawnego gimnazjum przy ul. M. C. Skłodowskiej), jako Zespółu Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku. Dyrektorem jest Maciej Polański. 


Linki:

4 komentarze:

  1. Bardzo fajna obchodówka, ja tam nigdy nie bylem to fajnie tak sobie poogladac

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo ja tam pamiętam niezłe wspomnienia ze szkoły podstawowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. To była wizytówka leżajskiego szkolnictwa.Lata największej świetności to 60-te i 70-te. Pierwsze w powiecie klasopracownie, wydarzenia kulturalne i naukowe. Szkołę opuściło wielu wybitnych absolwentów którzy byli dumni z ukończenia tak świetnej placówki. Trzeba podkreślić że inicjatorką i twórczynią świetności szkoły była moja ciocia Aleksandra Wilk. Jest to postać która zasługuje na osobną monografię w aspekcie powstania i rozwoju szkoły. Myślę że żyje jeszcze wielu ludzi będących absolwentami szkoły z lat 1959-1972 którzy potwierdzą moją opinię i uzupełnią ją o własne doświadczenia i przeżycia. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie uwagi i wspomnienia. Zygmunt Wilk - absolwent i wychowanek szkoły (1972)



    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepszy nauczyciel w historii - Dionizy Kyc, obecna wicedyrektor - uzależniona od alkoholu, inni nauczyciele nie mają wiele do powiedzenia, dobrym wspomnieniem jest jeszcze podporucznik Bogusław Wiącek.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...