sobota, 18 marca 2017

Pielgrzymowanie chasydów do Leżajska

Co roku do Leżajska przyjeżdżają pielgrzymujący chasydzi niemal z całego świata, a za nimi podążają liczne grupy turystów. Jedni przyjeżdżają się modlić przy grobie cadyka, drudzy traktują zjazd chasydów, jako turystykę poznawczą czy religijno - poznawczą, a nawet wręcz rozrywkową. Przyjeżdżają studenci zbierać materiały do prac naukowych. Przyjeżdżają dziennikarze i fotoreporterzy. Pielgrzymki chasydów do Leżajska stanowią nie lada gratkę, bowiem chasydzi są wdzięcznym obiektem do fotografowania. 
Kiedy w kalendarzu żydowskim wypada 21 adar, dzień w którym zmarł cadyk Elimelech, to w rocznicę jego śmierci, czyli jorcajt, ulica Górna jest najbardziej zaludnionym miejscem w Leżajsku. Gromadzą się na Górnej również mieszkańcy Leżajska, ciekawi widowiska, jakie fundują im chasydzi. Ludność mało się skupia na religijności chasydów, oglądają raczej tańczących na ulicy, rozśpiewanych mężczyzn, brodatych, w czarnych chałatach, różnorodnych czapach lub czarnych kapeluszach. Chasydzi się radują, piją wódkę.
Do Leżajska co roku przyjeżdża dużo dzieci i młodzieży z Izraela, Austrii, Anglii, Francji, Belgii, Stanów. Kreatywni, kupili w sklepie Centrum mięso na szaszłyki, pieczywo i dodatki, w pobliżu cmentarzu 
urządzili sobie grilla. Śmiali się, żartowali, było wesoło. Szkoda, że podczas brakuje jakiegoś koordynatora, który podczas takich wydarzeń przynajmniej próbowałby zintegrować ich z naszymi młodymi, mieszkańcami i turystami.Leżajsk od wieków był miastem wielokulturowym, wieloreligijnym i wieloetnicznym. Żyli tu Polacy, Rusini, Żydzi. Pomiędzy katolikami, grekokatolikami, kalwinami etc. etc. nigdy nie było antagonizmów i konfliktów na tle religijnym. 
Polacy dość licznie pielgrzymują do sanktuariów i miejsc kultu religijnego. Dla nich ważne miejsca uznane za święte to Ziemia Święta, Watykan, Częstochowa, Kalwaria itp. I oczywiście również Leżajsk z cudownym obrazem Matki Boskiej Leżajskiej w Bazylice oo. bernardynów.
Przy okazji pielgrzymki do Ziemi Świętej katolicy odwiedzają w Jerozolimie Ścianę Płaczu, najświętsze miejsce dla ŻydówŻydzi wkładają kartki z prośbami i modlitwami między kamienie starożytnego muru Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Rzymian w 70 r. n.e. Wierzą oni, że jest to miejsce najbardziej 
zbliżone do Domu Ojca.
Dla chasydów takim świętym miejscem stał się Leżajsk, a to za sprawą Elimelecha, bo dzięki Elimelechowi Leżajsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich.

zobacz:
Chasydzi w Leżajsku - jorcajt Rebe Elimelecha 2017
Foto 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...