Czytaliście książkę Szymona Nowaka "Dziewczyny Wyklęte"?
Mam nadzieję, że tak, książka właśnie została nominowana w konkursie Książka Historyczna Roku w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". VIII edycję konkursu ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska oraz Polskie Radio.
Głosowanie odbywa się na stronie konkursu: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html
Do końca października, każdego dnia można oddać jeden głos!
Bardzo prosimy o Wasze głosy!
Książka "Dziewczyny Wyklęte" cieszy się ogromną popularnością. Mam nadzieję, że wkrótce doczeka się ekranizacji. Już teraz można wysłuchać adaptacji książki, fragmentów czytanych przez Monikę Pikułę w Polskim Radiu. http://www.polskieradio.pl/7/1530/Artykul/1390384,Dziewczyny-wyklete-Sladami-Inki-Lali-Marcysi
I jeszcze bardzo ważna wiadomość.
Będzie druga część książki!
Szymon Nowak jest właśnie w trakcie pisania o kolejnych bohaterkach z Leżajska. Autor przyjechał w lipcu do Leżajska zbierać materiały na temat pani Lidii Chmurowej z Grőgerów ps. Marta - łączniczce i kolporterce prasy podziemnej NOW, skazanej wyrokiem sądu PRL na 5 i pół roku, pani Władysławy Gwóźdź Jedynackiej oraz pani Józefy Podubny Wagnerowej.
Szymon Nowak autor 'Dziewczyn Wyklętych' opisał w swojej książce działalność Janiny Oleszkiewicz-Przysiężniak, Stefanii Krupy-Pityńskiej, Krystyny Świątoniowskiej-Winiarz, Jadwigi Bojarskiej-Krzysztanowicz, Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej - bohaterek antykomunistycznego podziemia pochodzących z naszego terenu m. in. z Kuryłówki, z Brzyskiej Woli, z Krzeszowa. Dziewczyny te w czasie wojny i po jej zakończeniu wspierały działalność żołnierzy dawnej Armii Krajowej, z tego powodu były po 1945 roku prześladowane, aresztowane, nierzadko - torturowane. Zmuszano je do współpracy, a oporne skazywano na śmierć. Niektóre z nich chodziły w Leżajsku do szkoły. Pisałam o nich w blogu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz