środa, 20 czerwca 2012

Tomasz Krzysztof Dziwota

Na jubileuszowym spotkaniu, jakie odbyło się w dniach 15-17 czerwca 2012r  z okazji 100-lecia Liceum im. B. Chrobrego w Leżajsku miałam przyjemność osobiście poznać kapitana Żeglugi Wielkiej  - Tomasza Krzysztofa Dziwotę. Jest absolwentem LO z 1949 roku.
Od dawna chciałam poznać Tomasza, interesowałam się nim z racji moich badań genealogicznych oraz opracowywanych przeze mnie Sylwetek Leżajszczan.
Wiedziałam, że Tomasz, jako marynarz, potem kapitan podróżował po całym świecie.  W dzisiejszych czasach to niby nic nadzwyczajnego, ale on podróżował w czasach, kiedy paszport był wielkim nieosiągalnym marzeniem niejednego Polaka, żyliśmy za żelazną kurtyną, a uroki Zachodu znaliśmy jedynie z książek, z filmów. 
Tomasz miał i paszport i pracę za granicą, mógł zwiedzać cały świat i jeszcze mu za to płacili. 
 Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie z roku 1952. Z różnymi zakrętami przebył swoją drogę na morzu. Był pilotem portowym, kapitanem portu w ŒŚwinoujśœciu oraz rybakiem i górnikiem. Dowodził różnymi statkami zarówno pod polską, jak i pod obcymi banderami".
Dowodził załogą statków handlowych i pasażerskich. 
Swoje wspomnienia opisał w książce "...Usiąść w cieniu". Dostałam od niego jeden  unikatowy, bo niedostępny już na półkach księgarskich egzemplarz książki, niestety bez dedykacji. Mam nadzieję, że jeśli kolejny raz przyjedzie do Leżajska, uda mi się zdobyć autograf autora.


Tomasz Krzysztof Dziwota urodził się w sierpniu 1933 r w Leżajsku, jako syn Leona i Elżbiety. Żona Wiktoria, syn Grzegorz i córka Małgorzata.
Jego ojciec Leon Dziwota ur. się 29 sierpnia 1897 r w Leżajsku, jako syn Tomasza i Katarzyny Chamiec - legionista, POW-iak. Brał udział w wojnie bolszewickiej, gdzie został ranny. Za udział w obronie Lwowa został odznaczony odznaką 'Orlęta'.
Leon Dziwota został aresztowany w sierpniu 1940 razem z ks. Czesławem Brodą, ks. Tomaszem Pacułą, ks. Stanisławem Lubasem, płk. Stanisławem Eustachiewiczem, Reichardem, Maruszakiem, Niziołem i prof. Rzeczycą. Wszyscy zostali przewiezieni na gestapo do w Jarosławia, a później do różnych obozów koncentracyjnych.

Został zamordowany w obozie Wewelsburg-Paderborn 28 kwietnia 1942 roku. W leżajskim kościele farnym figuruje na tablicy pamiątkowej. W Leżajsku na Cmentarzu Komunalnym znajduje się jego mogiła symboliczna.

zobacz też inne  relacje ze Zjazdu Jubileusz 100-lecia LO w Leżajsku. Ks. Jan Dudziak
Zdjęcia ze Zjazdu  Jubileusz 100-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego


1 komentarz:

  1. Z panem kżw.mialem zaszczyt plywac na statkach pasażerskich /promach/ jest to czlowiek o bardzo wysokiej kulturze osobistej i inteligenci staly sternik m/f Wilanow Pomerania itp Pozdrawiam Ahoj Stanislaw Małek z Raniżowa pow Kolbuszowa

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...