Po mszy św. w Kościele Parafialnym MB Pocieszenia w Gwizdowie Oddziały Straży Grobowych "Turki" w asyście Orkiestr Dętych, marżoretek w paradnych strojach przemaszerowały na Stadion Sportowy LKS ORZEŁ w Biedaczowie.
W uroczystościach wzięło udział 40 Oddziałów Straży Grobowych, głównie z Podkarpacia, ale też z Kalisza i Jeleniej Góry.
Oraz m. in.:
Beździedza, Budy Łańcuckie, Chałupki Dębniańskie, Dębno, Dzikowiec, Giedlarowa, Grodzisko Dolne, Grodzisko Górne, Gniewczyna Tryniecka, Grzęska, Gwizdów, Iwanowice, Jagiełła, Jelna, Kuryłówka, Maćkowice, Majdan Zbydniowski, Mazury, Myczków, Nowa Dęba, Ożańska, Piskorowice, Raniżów, Świętoniowa, Tryńcza, Werynia, Wielopole Skrzyńskie, Wierzawice, Wola Raniżowska, Wólka Grodziska, Wólka Pełkińska, Zmysłówka, Żołynia.
Turki z Gwizdowa otrzymały w tym dniu sztandar.
***
Podobno chłopi powracający z wyprawy spod Wiednia przebrani byli w zdobyczne mundury tureckie, budząc strach i popłoch wśród ludności. Ludzie krzyczeli 'Turki idą' i chowali się przed śmiesznie ubranymi 'przebierańcami'. Dzisiejsze stroje Turków najczęściej stylizowane są na mundurach wojska polskiego z czasów insurekcji kościuszkowskiej (kosynierów), wojen napoleońskich i okresu Księstwa Warszawskiego. Do tego stroje rzymskich legionistów. Turki z Raniżowa, Dzikowca występują w sukmanach lasowiackich - regionalnych strojach ludowych, a z Beżdziedzy w strojach kosynierów. Miecze, sztandary straży grobowych, pióropusze, szyszaki, pawie pióra i inne akcesoria turków wielkanocnych.
Atrybutem Turków z Wielopola Skrzyńskiego jest oryginalny, zdobyczny bęben turecki podarowany mieszkańcom Wielopola przez Króla Jana III Sobieskiego w zamian za gościnę w drodze powrotnej z Odsieczy Wiedeńskiej.
Warto dodać, że w Grodzisku Dolnym od 2007 roku znajduje się Pomnik Turka. "W hołdzie tym, którzy byli i pozostaną wierni tradycji".
Taka mała korekta, ostatnia grupa to Wola Raniżowska.
OdpowiedzUsuńDzięki za korektę. Naniosłam prawidłową nazwę w opisie i na filmie.
OdpowiedzUsuń