piątek, 9 września 2016

Sąd Rejonowy w Leżajsku

Gmach sądu przy ul. Mickiewicza został wybudowany jeszcze w drugiej połowie XIX w. Decyzję o założeniu sądu powiatowego podjęto na sesji Rady Miejskiej 11 czerwca 1867 roku, wysłano petycję do hr. Potockiego dla pozyskania poparcia i już w 1869 na czele sądu powiatowego stanął sędzi Cyprian Tarczyński. Kancelistą ksiąg gruntowych został Franciszek Dzierżyński (pochowany na starym cmentarzu w Leżajsku). 
zobacz więcej o historii sądu >>> Krótka historia sądownictwa w Leżajsku
Podczas spotkania z Januszem Szumilasem dowiedziałam się, że w latach 70.? ub. wieku, kiedy remontowano i modernizowano budynek sądu, jednym z pracowników ekipy remontowej był jego kuzyn Stanisław Podgórski. To on osobiście dokonywał renowacji sztukatorskich elementów budynku. Zniszczył istniejący napis nad drzwiami SĄD GRODZKI, zastępując napisem SĄD POWIATOWY. Zmiana miała związek ze zmianą struktur administracyjnych w Polsce. Na szczycie fasady gmachu Sądu Grodzkiego, a być może nad frontowym wejściem widniało godło państwowe - płaskorzeźba piastowskiego orła w koronie. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli godło. Niestety po wojnie , mimo renowacji budynku nikt już nie odtworzył Orła na elewacji.

CK Sąd Powiatowy w Leżajsku
http://aordycz.blogspot.com/2015/03/dokumenty-spadkowe-ck-sadu-powiatowego.html
Kliknij w udostępniony na blogu link do AP Rzeszów. W zakładce 'Słowa kluczowe' jest indeks osób z Leżajska i okolic, po których został spadek. Jest tam ponad 4000 aktowych materiałów archiwalnych z lat 1872-1918.

zobacz:
Dokumenty spadkowe CK Sądu Powiatowego w Leżajsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...