piątek, 23 lutego 2018

Sklep Bata w Leżajsku

Kto jeszcze pamięta nie istniejący już obuwniczy sklep Bata, pod wieżą? Pracowała tam bardzo miła Pani Kozakowa. Chodziłam pod wieżę na zakupy z mamą, a że mama dobrze znała się z Panią Stasią, i w sklepie klientek nie brakowało to zakupy trwały i trwały... Mieszkanki Leżajska znały się na tyle, że nie musiały przesiadywać w kawiarni, zakupy w sklepie były doskonałym momentem na plotkowanie o problemach społecznych i rodzinnych. 
Natknęłam się na archiwalne dokumenty udostępnione on-line. Ileż ciekawych informacji można się dowiedzieć o czasach PRL! Jak wyglądały kontrole, jakie były ceny, kto zarządzał, kto pracował, jakiego był wyznania, a nawet kto do jakiej partii należał.

Protokół kontroli 
w Firmie "BATA" w Leżajsku przeprowadzonej 8 grudnia 1948 roku przez Komisję Kontroli Społecznej w składzie: Zdzisław Kendziorek, Jan Dąbrowski i Paweł Kliszcz. 
Jest sklepem detalicznym nr 76 Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego w Rzeszowie. Kierownikiem sklepu jest Józef Chodorowski. W skład personelu wchodzą: Ob. Józef Krawczyk członek PPR i obywatelki Irena Chmurowa i Stanisława Kozak - bezpartyjne.
Sklep rozprowadza obuwie skórzane i gumowe w asortymentach przydzielonych przez Centralę w Rzeszowie. Kierownik sklepu na wybór asortymentu wpływu nie ma. 
Zaopatrzenie sklepu na 7 grudnia 1948 wynosiło 4 miliony 757 tysięcy 458 złotych w obuwi i wyrobach dziewiarskich. Towar ubezpieczony jest w PZUW w Rzeszowie na kwotę 5.769.369 złotych. Sklep od włamania ubezpieczony jest tylko żelaznymi żaluzjami, co nie jest zbyt wystarczające, zwłaszcza, że w ubiegłym roku miało miejsce włamanie do sklepu przez sufit. Dozorcy nocnego sklep nie trzyma. 
Obroty za czas od 1 stycznia do 1 grudnia 1948 roku wynosiły 16.821.594 złotych. Manka, ani braków w roku bieżącym nie stwierdzono. Remanent sklepu jest codziennie obliczany i porównywany z kasą. Na sprzedany towar wydawane są bloczki kasowe. 

Sklep funkcjonował już w 1945 roku, o czym świadczy Karta przemysłowo-podatkowa z grudnia 1945 wydana przez Zarząd Miasta Leżajska.
Z deklaracji podatkowej z 1945r:
Polska S-ka Obuwia Bata SA w Krakowie, Siedziba ul. Floriańska 28 II p. w Krakowie, sklep w Leżajsku, Rynek 2. Kierownik - Czesława Piziak.
I. Właściciel w Krakowie - Jakub Korycik, Kraków, ul. Marka 18
II. Właściciel w Radomiu - Włodzimierz Skibiński, Radom, ul. Dolna 10.
 
Zarząd Miasta z lutego 1948 ogłasza, że sklep Bata w Leżajsku będzie rejestrować karty odzieżowe.

1 komentarz:

  1. Konfekcjonowanie towaru to proces, który polega na przygotowywaniu produktów do sprzedaży poprzez pakowanie ich w jednostkowe opakowania, etykietowanie oraz tworzenie zestawów promocyjnych. Jest to istotne z punktu widzenia logistyki i marketingu, ponieważ dobrze zapakowany produkt jest bardziej atrakcyjny dla klienta. Konfekcjonowanie towaru obejmuje także foliowanie, składanie oraz inne czynności związane z przygotowaniem towaru do dystrybucji. Usługi konfekcjonowania są szczególnie cenione przez firmy, które chcą zwiększyć efektywność swoich procesów logistycznych i marketingowych.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...