środa, 24 stycznia 2018

Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. MZL w Leżajsku

27 stycznia to Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, święto ustanowione przez ONZ w 2005 roku. Data upamiętnia wyzwolenie w 1945 roku obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 
W ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu 24 stycznia 2018 odbyło się w Muzeum Ziemi Leżajskiej spotkanie mieszkańców miasta z Lucią Retman z Hajfy w Izraelu, dawną mieszkanką Leżajska, ocalałą z Holocaustu. 

Pani Lucia Retman doskonałą polszczyzną opowiadała o swoim życiu, wspominając mieszkańców przedwojennego Leżajska. Przed wojną mieszkała wychowywana przez ciotkę w budynku przy ul. Bożniczej 5, obecnej ul. Targowej. Wujek miał sklep, handlował mąką. W Leżajsku chodziła do szkoły żeńskiej Bejs Jakow, szkoła mieściła się w budynku przy Rynku 6. W czasie wojny z siostrą i szwagrem, jako 14 letnia dziewczynka wyjechała z Leżajska, początkowo do Lwowa, później znalazła schronienie w Lubaczowie. Polka Zofia Pomorska w Lubaczowie załatwiła im schronienie, dokumenty na polskie nazwiska. Lucia, jako Janina Kogut trafiła na roboty do Berlina, a stamtąd już po wojnie do Izraela. Za udzielenie pomocy Żydom Zofia Pomorska otrzymała tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Mogliśmy oglądnąć fragmenty filmu z jej pobytu w Leżajsku sprzed kilku miesięcy. 

W uroczystościach wzięli udział Pan Maichael Retman syn Luci Retman, Jan Gebert z Żydowskiej Gminy w Warszawie, Pan Henryk Wujec


Uczestnicy Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu wysłuchali prelekcji Emila Majuka z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, Lublin pt. "Szlakiem Elimelecha. Spacer śladami leżajskich Żydów. Społeczność żydowska, jako istotny element dziedzictwa kulturowego Leżajska".
Emil Majk jest współtwórcą szlaku chasydzkiego "Szlak Elimelecha" - projektu z myślą o turystach, także miłośnikach turystyki rowerowej Green Velo zwiedzających miejsca w Leżajsku związane z cadykiem Elimelechem, jego potomkami, a także chasydyzmem i historią społeczności żydowskiej Leżajska.

Jacek Piech, uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie










****



zobacz też:
ZOFIA POMORSKA URATOWAŁA JEJ ŻYCIE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...