niedziela, 18 czerwca 2017

Koncert Krzesimira Dębskiego z historią w tle. Bazylika OO Bernardynów w Leżajsku

Dzisiaj, 18 czerwca 2017 na placu przed Bazyliką zapowiada się ciekawy koncert w ramach XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem nie o godz. 19 ale o 21. Scena już stoi, trwają jeszcze przygotowania. 



O Festiwalu piszę obszerniej na blogu >> 
XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej 2017 w Leżajsku

Dzisiaj w programie zostanie zaprezentowana m. in. muzyka Krzesimira Dębskiego z filmu 'Ogniem i Mieczem' - Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Dyrygent Krzesimir Dębski, wokal Anna Jurksztowicz

Oprócz muzyki z filmu 'Ogniem i Mieczem' artyści zaprezentują muzykę z filmów (seriali) wraz z piosenkami:
Na dobre i na złe
Zmysły
Rancho
Dumka na dwa serca
19 czerwca o godz. 19
Józef Serafin - organy
oraz Poznań Brass (Zespół instrumentów dętych blaszanych) - Jerzy Fryderyk Haendel, C.Debussy, Fryderyk Chopin, G.Gershvin)


Krzesimir Dębski znany nie tylko, jako kompozytor muzyki współczesnej, filmowej, skrzypek, dyrygent. Uprawia gatunki od muzyki poważnej, po jazz, rock i pop. Znany jest również z bardzo ciekawej, często tragicznej historii rodzinnej. 
Oglądałam kilkakrotnie dokumentalny film "Było sobie miasteczko. Opowieść Wołyńska". Film wzruszający i poruszający, poświęcony zagładzie Kisielina na Wołyniu. W lipcu i sierpniu 1943 r. Ukraińcy zamordowali ponad 600 mieszkańców tej parafii. Historię miasteczka i okolicznych wsi, losy mieszkańców oraz okoliczności zagłady udokumentował Włodzimierz Sławosz Dębski, ojciec znanego kompozytora Krzesimira Dębskiego w książce „Było sobie miasteczko. Opowieść wołyńska".

Dziadkowie Krzesimira Dębskiego pochodzą z Kresów. 
Dziadek Leopold Dębski h. Radwan urodził się w Kołomyi, powstaniec styczniowy, w czasie I wojny światowej był lekarzem we Włodzimierzu Poleskim. Po wojnie przez jakiś czas mieszkał we Lwowie, a w latach 30. przeprowadził się do Kisielina, gdzie pracował jako lekarz. Dziadkowie - Leopold i Alisja (Czemierkin, Ukrainka z pochodzenia) zostali zamordowani przez bandy UPA. 

Rodzice - Włodzimierz Dębski i Aniela ze Sławińskich zaręczyli się w czasie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem ukraińskich nacjonalistów z UPA. Ojciec walczył w 27. Wołyńskiej Dywizji AK. 


***





****


Po koncercie udało mi się przeprowadzić niezwykle ciekawą rozmowę z Krzesimirem Dębskim. Rozmawialiśmy o Leżajsku, o Kresowiakach w Leżajsku, o Rodzinie artysty, którzy doświadczyli tragicznych wydarzeń na Wołyniu, o Festiwalu Organowym w Leżajsku i dzisiejszym koncercie. 
Niestety, złośliwość rzeczy martwych nie pozwoliła mi zarejestrować w całości rozmowy z artystą. Po prostu, jak to często bywa padła mi bateria w aparacie fotograficznym. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...