niedziela, 28 sierpnia 2016

Co autor miał na myśli?

Pojawił się w Leżajsku tron - siedzisko w kształcie krzesła - symbol władzy urzędniczej, na dodatek przyspawane do podłoża
Ponieważ krzesło jest instalacją artystyczną, pokusiłam się o interpretację, co też takiego autor miał na myśli?
Krzesło - symbol władzy urzędniczej, niedostępne dla maluczkich, bo na wysokich nogach,ustawione tyłem do ławeczki, na której od rana do wieczora przesiadują, powiem delikatnie - wykluczeni. Ten stołek ustawiony tyłem do ławeczki z wykluczonymi symbolizuje nie tyle bezsilność, niemoc czy bezradność wobec problemów nękających mieszkańców miasta, ile niechęć rozwiązania ich problemów.


A może to puste krzesło symbolizuje brak kompetentnych ludzi na urzędniczych stołkach?5 komentarzy:

 1. Nie wiem czy to jakaś analogia, ale W Krakowie na Kazimierzu jest cały plac krzeseł.
  "Na wyremontowanym placu stanął dość szczególny, ale jakże wymowny pomnik. Otóż ustawiono na nim wykonane z żeliwa i brązu 33 krzesła-pomniki i 37 zwykłych krzeseł, na których może usiąść każdy. Mają symbolizować tragedię dawnych mieszkańców placu, ludzi, po których zostały puste krzesła. A stoją one w rzędach, tak jak w rzędach stali mieszkańcy getta na apelu. Inspiracją do ich umieszczenia był opis z książki Tadeusza Pankiewicza Apteka w getcie krakowskim, gdzie opisano krzesła wyniesione na plac podczas akcji opróżniania domów po ostatnich mieszkańcach getta. Projekt z początku budził wiele kontrowersji. Dziś mieszkańcy Krakowa zgodnie i pozytywnie oceniają jego niezwykłość i przesłanie."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc miałam tylko na myśli, że do krzeseł można dopisać wiele nietypowych znaczeń.

   Usuń
  2. expozycja lokalnego salonu mebli Brzost.... zanim puscimy wodze fantazji czasem poprostu warto zwyczajnie popytac w MCK w koncu plac nalezy włąsnie do nich

   Usuń
 2. .malkontencki bełkot !

  OdpowiedzUsuń
 3. brawo Pani Anno !!! tak Pan burmistrz realizuje wizje rozwoju Leżajska. przypomnijmy fakt 1 września data pamiętna wybuchu wojny i 1 dzień roku szkolnego i dołączam się do życzeń dla uczniów, a Pan burmistrz powinien sobie odpowiedzieć, czy w sprawie edukacji pamięta kontrole Urzedu Kontroli Skarbowej z Rzeszowa i decyzje zwrotu niesłusznie naliczonej subwencji Oświatowej - starczyłoby na nie takie krzesło i może sam wyjaśni jak to sie działo, że się pomylił kilkakrotnie ???

  Krzesło symbol pernamentnego rozwoju Leżajska

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...