czwartek, 27 listopada 2014

Plac Mariacki - Dom Szeligów

Był i nie ma! Dzisiaj, 27 listopada 2014 zniknął z posesji dom Szeligów. Stary, uroczy, zabytkowy, z historią związaną z dziejami Leżajska. Jeszcze kilkanaście dni temu mieszkańcy Leżajska składając kwiaty pod pomnikiem z okazji Święta Niepodległości mieli okazję oglądać w tle dom Szeligów.
Dom historyczny, wybudowany w 1841 roku przez Szymona Szeligę i jego żonę Salomeę z Graffów. Szymon był podleśniczym w lasach Potockiego, kontrolerem w RM leżajska, konsyliarzem kl. I Bractwa Szkaplerza, a Salomea podskarbiną Bractwa św. Szkaplerza w klasztorze OO Bernardynów w Leżajsku.
W tym domu mieszkała rodzina Szeligów, jedna z najstarszych leżajskich  rodów o tradycjach patriotycznych. 
Brali czynny udział w powstaniu styczniowym
Bronisław Feliks Szeliga (ur. 16.1.1841 w Leżajsku zm. 2.2.1921 w Leżajsku, stolarz, trudnił się przemytem broni dla powstańców przez granicę austriacko-rosyjską. Woził meble wytworzone w warsztatach Szeligów na targ do Krzeszowa (po drugiej stronie granicy), w tym wiele toczonych nóg stołowych, wydrążonych w środku z ukrytymi w nich metalowymi częściami karabinów. Brał udział w potyczkach granicznych.  
Mieszkał tam również Zygmunt Szeliga, również powstaniec z 1863 roku.  Działał jako CK koncesjonowany majster ciesielski, m. in. kierował od 1872 r. budową drewnianego pałacyk myśliwskiego Romana hr. Potockiego w Julinie w modnym wówczas tzw. stylu kurortowym.
Michał Szeliga  syn Zygmunta działacz Zwišązku Strzeleckiego, Drużyn Bartoszowych legionista ( w sierpniu 1914- w Legionach, przypr. z Leżajska oddz. Strzelców, ranny pod Krzywopłotami).

Źródło:
Informacje od Jakuba Szeligi
zobacz też
Powstanie Styczniowe

1 komentarz:

  1. dyslokacja zabytku do skansenu: http://www.muzeumkolbuszowa.pl/skansen

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...