wtorek, 19 maja 2015

Rondo Chrząszczyńskiego i parking przy ul. Tomasza Michałka

U wylotu ul. Tomasza Michałka tuż przy Rondzie Józefa Barana Chrząszczyńskiego i obwodnicy Marszałka Piłsudskiego relacji Nisko-Przemyśl znajduje się parking. 
Większość mieszkańców Leżajska doskonale zna to miejsce, jako parking za CPN-em, przy leśniczówce ŚP. Staszka Siuzdaka. Młodzi i starzy leżajszczanie, niejedną imprezę zaliczyli w tym miejscu. Ogniska, wypady rodzinne, towarzyskie, a nawet pracownicze. Nie bez kozery wspominam Staszka Siuzdaka. Zawsze życzliwy i wyrozumiały wobec hałasujących imprezowiczów, także tych, którzy wracając z Florydy, zatrzymywali się jeszcze na parkingu. 
Zachowały się jeszcze relikty przeszłości. W cieniu starych drzew stoi jeszcze z czasów PRL tablica Nadleśnictwa Leżajsk z adresem ul. Opalińskiego 1 i telefonem z nieaktualnym prefixem (0-195) 426145. Nie ma już dawno pod tym adresem Nadleśnictwa, zostało przeniesione na ul. Tomasza Michałka 48, a i telefony też już dawno zostały zmienione. 
No, cóż! Reklama jest dźwignią handlu. 
Parking usytuowany jest przy obwodnicy. Nie ma żadnych tablic informacyjnych, że to Rondo Chrząśzczyńskiego, że jest parking, ale gdyby kierowcy jednak zdecydowali się odpocząć w cieniu 200 letniego klonu, będą mieli okazję usiąść przy zabytkowych drewnianych stolikach z zabytkowymi drewnianymi ławeczkami. Zabytkowymi, bo pamiętającymi czasy PRL.







Fot. Klon zwyczajny Acer platanoides
Fot. Klon zwyczajny Acer platanoides



wtorek, 12 maja 2015

Piłsudski i ulice w Leżajsku, które są, a jakoby ich nie było

Dzisiaj przypada 80. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zmarł 12 maja 1935 w Warszawie. W dniu śmierci Marszałka, a także w kolejnych kilku dniach w 1935 roku, aż do pogrzebu mieszkańcy Leżajsk i okolicznych wsi urządzali liczne manifestacje patriotyczne związane ze śmiercią Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Muzeum Ziemi Leżajskiej znajduje się ekspozycja poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - m. in. portrety i zdjęcia z Jego pogrzebu w Krakowie 18 maja 1935 r. 


W Muzeum znajduje się mapa regulacji Sanu, którą opracował generał Władysław Sikorski, unikalny w skali kraju sztandar Związku Strzeleckiego z przedwojennymi gwoźdźmi przekazanymi m.in. przez Piłsudskiego i jego żonę. 
***
Leżajska młodzież gimnazjalna uczestnicząc w uroczystości sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego na Wawel miała okazję zobaczyć i usłyszeć Marszałka Józefa Piłsudskiego. 
Wycieczka odbyła się w dniach 27-29 czerwca 1927 roku.


Trumnę z prochami Słowackiego przewieziono do Krakowa z Warszawy 28 czerwca 1927 r. Na dziedzińcu wawelskim przemówił Marszałek Piłsudski, a następnie odbyła się uroczystość złożenia prochów do grobów królewskich.
vide >> Podróże kształcą. Młodzież z Leżajska na Wawelu
***
I jeszcze jedna ciekawostka, świadcząca o związkach Piłsudskiego z Leżajskiem.
Jak opowiadał mi Wojtek Ordyczyński, jego ojciec Wincenty Ordyczyński rodem z Leżajska, w czasach, kiedy pracował w Polskim Monopolu Tytoniowym w Bydgoszczy, organizował cygara, skręcane specjalnie dla Marszałka. Wincenty osobiście zajmował się przygotowywaniem skrzyneczki takich cygar dla Marszałka. Jego brat Mikołaj Ordyczyński, który był wówczas adiutantem u Piłsudskiego odbierał cygara od swojego brata Wincentego i przekazywał je Marszałkowi. Cygara wysyłano cyklicznie raz w miesiącu.
Wincenty Ordyczyński - był pierwszym dyrektorem ds. Uprawy Tytoniu w Wytwórni Tytoniu (LWTP) w Leżajsku, powstałej w połowie lat pięćdziesiątych.

***
Leżajsk doczekał się w ubiegłym roku ulicy, która nosi nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoda, że dopiero po tylu latach, ale wreszcie jest. To część nowej obwodnicy na odcinku Giedlarowa - Nowa Sarzyna. Właściwie ciągnie się na odcinku 7,2 km od ul. Warszawskiej do ul. Jarosławskiej. Jest to najdłuższa ulica w Leżajsku.
Tyle, że jest, a jakoby jej nie było.
Próbowałam ją odszukać na mapie, ale niestety, nie udało mi się jej znaleźć.
Czyżby mapowe wyszukiwarki nie aktualizowały na bieżąco, czy mają inne kryterium nanoszenia nazw na mapie? 
Może ich nie ma na mapie dlatego, że część nowo powstałych leżajskich ulic nie posiada jeszcze tablic. Nowe ronda też nie mają tablic. Gdyby ktoś pytał o nowy skwer Lubasa, to trzeba by informować, że jest to plac, gdzie znajdują się miejskie toalety, obok Urzędu Miasta.
No cóż, na obwodnicę znalazły się pieniądze, ale na tablice już nie. To tak samo, jak z naszym pięknym dworcem PKP. Wyremontowany za duże pieniądze, ale niestety nieużyteczny ze względu na brak kasy biletowej.

*****
Widok na ul. Piłsudskiego

Jakub Magiera na łamach gazety Sztafeta poinformował w zeszłym roku czytelników o uchwałach Rady Miasta Leżajska nadających nazwy nowym leżajskim ulicom. W listopadzie powstały również nazwy rond i nazwa skweru w Rynku. >Ulice, ronda i skwer doczekały się swoich nazw

Od ul. Podzwierzyniec nowa ulica nosi nazwę Tadeusza Nizińskiego, od nazwiska majora piechoty Wojska Polskiego oraz ostatniego Burmistrza Leżajska okresu międzywojennego 1934-1939, rozstrzelanego podczas pacyfikacji 28 maja 1943 w Leżajsku. 

Od ulicy Podzwierzyniec, odchodzi ul. Stanisława Gduli – jednego z najbardziej znaczących nauczycieli w historii leżajskiej oświaty.

W tym rejonie Leżajska znajduje się jeszcze jedna ulica, która zyskała patrona. Tym razem w osobie ks. Jana Dudziaka. Odznaczony orderem Virtuti Militari Ks. Jan Dudziak był w latach 1944-53 katecheta w leżajskim liceum. Nauczał także filozofii, łaciny i propedeutyki, piastował także stanowisko kierownika szkolnej bursy 
obwodnicy od granicy administracyjnej miasta Leżajska z gminą Leżajsk- wieś Giedlarowa do granicy administracyjnej miasta z gminą Nowa Sarzyna- wieś Jelna.

Natomiast skwerowi istniejącemu od dawna w rynku 
nadano imię Skwer  ks. Stanisława Lubasa. Tego rodzaju uchwała miała upamiętnić osobę Księdza Stanisława Lubasa – dawnego katechetę Gimnazjum w Leżajsku, wybitnego pedagoga i zasłużonego kapłana.



W związku z oddaniem do użytku obwodnicy Leżajska w jej biegu powstały ronda, które również wymagały nadania stosownych nazw. Rondo Józefa Barana Chrząszczyńskiego usytuowane jest na skrzyżowaniu obwodnicy miasta Leżajska (nazwanej imieniem marszałka Piłsudskiego) z ulica Tomasza Michałka.

O nadanie nazw pozostałym dwóm rondom wniosek złożył leżajski klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w osobie jego prezesa Eugeniusza Matkowskiego. Pierwsze z nich to Rondo Orląt Lwowskich, które jest usytuowane przy obwodnicy miasta Leżajska u wylotu ulicy Warszawskiej.


Natomiast Rondo Bohaterów Zadwórza usytuowane jest przy obwodnicy Leżajska u wylotu ulicy Stanisława Boronia. Nadanie tej nazwy ma na celu upamiętnienie bitwy pod Zadwórzem z 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej.


Linki:

piątek, 8 maja 2015

Zlot pojazdów zabytkowych w Leżajsku

Dzisiaj, 8 maja przed MCK w Leżajsku zajechały zabytkowe pojazdy z całej Polski. Jest to I Eliminacja Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych organizowana przez Klub Stalowa Wola na zlecenie Polskiego Związku Motorowego. Co roku jest taka impreza, jest 10 rund i wyłania się mistrza Polski w kategorii samochodów zabytkowych. 
Jest ok. 30 załóg z całej Polski, niejednokrotnie mistrzowie. 
Trasa 2 dniowa: Stalowa Wola,  Jeżowe, Krzywdy, Łętownia, Leżajsk, MCK, Objazd po mieście, Klasztor OO Bernardynów, w klasztorze koncert organowy, zwiedzanie klasztoru.
Główna impreza była pod Klasztorem. Potem Kuryłówka, Kulno, Krzeszów, Rudnik, Nisko.
Jutro w Pysznicy, Zbyniów.
Polski Fiat 508 z 1935 roku, Maria Kramarczyk z Chrzanowa jest 3-krotnym Mistrzem Polski w klasie do 1945 roku, jedyna damska załoga w tej kategorii. W sumie obie panie 4 razy brały udział w Mistrzostwach. 
Mustang, rocznik 1966 z Krakowa



Samochód angielski Triumph, rocznik 1949, kierownica z prawej strony, resory sztywne. 







Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...