wtorek, 27 września 2016

Nastała złota polska jesień

Nie ubłagalnie lato znikło z kalendarza w czwartek 22 września o godz. 16.21
Coraz dłuższe wieczory, chłodne noce i bajecznie kolorowe korony drzew, coraz więcej spadających liści zaśmieca miasto. Grupki dzieciaków zbierają kasztany, a pod rozłożystymi orzechami mnóstwo amatorów świeżych orzechów. Kwitną wrzosy. W różnych odcieniach czerwieni dzikie wino oplata płoty, mury i drzewa.
Nastała złota polska jesień.
















****


piątek, 9 września 2016

Sąd Rejonowy w Leżajsku

Gmach sądu przy ul. Mickiewicza, jako siedziba sądu grodzkiego został wybudowany w 1925 roku według projektu lwowskiego architekta Władysława Derdackiego. Na szczycie fasady gmachu Sądu Grodzkiego, a być może nad frontowym wejściem widniało godło państwowe - płaskorzeźba piastowskiego orła w koronie. 
Na elewacji bocznej fragment napisu: „Iustitia fundamentum Reipublicae” (Sprawiedliwość podstawą Rzeczypospolitej).
  
 
 

W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli godło. Niestety po wojnie, mimo renowacji budynku nikt już nie odtworzył Orła na elewacji. Podczas II wojny światowej w budynku tym mieściło się więzienie sądu grodzkiego podporządkowane żandarmerii niemieckiej. Podczas pacyfikacji miasta Niemcy przeprowadzali tu selekcję aresztowanych mieszkańców miasta.

Po wojnie?, i w latach późniejszych na I piętrze mieściła się też poczta.
***
Podczas spotkania z Januszem Szumilasem dowiedziałam się, że w latach 70.? ub. wieku, kiedy remontowano i modernizowano budynek sądu, jednym z pracowników ekipy remontowej był jego kuzyn Stanisław Podgórski. To on osobiście dokonywał renowacji sztukatorskich elementów budynku. Zniszczył istniejący napis nad drzwiami SĄD GRODZKI, zastępując napisem SĄD POWIATOWY. Zmiana miała związek ze zmianą struktur administracyjnych w Polsce. 
**
Wcześniej, od drugiej połowy XIX w. siedziba sądu mieściła się w Rynku, w dwóch kamienicach, na przeciwko Ratusza. Były siedzibą ck. sądu austriackiego i więzieniem.
Decyzję o założeniu sądu powiatowego podjęto na sesji Rady Miejskiej 11 czerwca 1867 roku, wysłano petycję do hr. Potockiego dla pozyskania poparcia i już w 1869 na czele sądu powiatowego stanął sędzi Cyprian Tarczyński. Kancelistą ksiąg gruntowych został Franciszek Dzierżyński (pochowany na starym cmentarzu w Leżajsku). 
zobacz więcej o historii sądu >>> Krótka historia sądownictwa w Leżajsku

CK Sąd Powiatowy w Leżajsku
http://aordycz.blogspot.com/2015/03/dokumenty-spadkowe-ck-sadu-powiatowego.html
Kliknij w udostępniony na blogu link do AP Rzeszów. W zakładce 'Słowa kluczowe' jest indeks osób z Leżajska i okolic, po których został spadek. Jest tam ponad 4000 aktowych materiałów archiwalnych z lat 1872-1918.

zobacz:
Dokumenty spadkowe CK Sądu Powiatowego w Leżajsku

niedziela, 4 września 2016

Dożynki gminne w Kuryłówce 2016

4 września 2016 odbywają się Dożynki Gminne w Kuryłówce w ramach projektu 'Kultywowanie obrzędów dożynkowych w Gminie Kuryłówka'. 
O godz. 14 uroczysta msza dożynkowa w Kościele Parafialnym pw Św. Józefa w Kuryłówce par. Tarnawiec. Za zebrane plony i płody rolne, trud pracy przyszli podziękować mieszkańcy Brzyskiej Woli, Koloni Polskiej, Wólki Łamanej, Dąbrowicy, Kulna, Ożanny, Tarnawca, Słobody, Jastrzębca i Kuryłówki. Przynieśli ze sobą pięknie utkane wieńce dożynkowe.
W programie uroczystości dożynkowych tańce, koncerty, konkursy, teatr ognia - jednym słowem impreza potrwa do późnych godzin nocnych.














***

czwartek, 1 września 2016

Początek roku szkolnego 2016/17 w Leżajsku

Tradycyjnie 1 września rozpoczął się dla uczniów i nauczycieli rok szkolny 2016/17.
Życzę wszystkim uczniom zapału do nauki, a nauczycielom i wychowawcom - życzę siły i cierpliwości do dzieci, do pokonywania trudności związanych ze zmianami w szkolnictwie.













Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...