Zobacz jak wyglądała sytuacja pogodowa w Leżajsku.
Almanach Nr 3-2009
- Strona główna
- Historia Leżajska Forum
- W poszukiwaniu korzeni
- Sylwetki Leżajszczan
- Z mikrobiologią za pan brat
- Bazylika OO Bernardynów
- Leżajskie Nekropolie
- Spacerkiem po Krakowie
- Chasydzi w Leżajsku
- Zapiski, przemyślenia
- Podróże po Europie
- Z przyrodą za pan brat
- Kontakt24
- Almanach Nr 3/2009
- Blog Ulasa
Szukaj na tym blogu
piątek, 15 marca 2013
Marcowe impresje
Obfite opady śniegu w połowie marca, zawieje i zamiecie, śliskie i nieprzejezdne drogi spowodowały utrudnienia na drogach. Piątkowy dzień 15 marca 2013 r absolutnie nie nadawał się na spacer po Leżajsku. Weekend przed nami. Nie zapowiada się lepiej i nie zachęca do wychodzenia z domu.
sobota, 2 marca 2013
Chasydzi w Leżajsku. 1-3 marca 2013
Już od piątku można spotkać chasydów w Leżajsku. Miasto przypomina przedwojenny, galicyjski sztetl. Spacerujący po Rynku i leżajskich uliczkach chasydzi odziani w czarne atłasowe chałaty, w futrzanych czapkach lub kapeluszach na głowach nie wzbudzają już takiej sensacji jak jeszcze przed kilkunastu latami. Kiedyś nie przyjeżdżali tak licznie jak dziś.
W najbliższą niedzielę, czyli 3 marca 2013 roku do Leżajska przybędzie ich tysiące z całego świata, by świętować 227 rocznicę śmierci, czyli jorcajt cadyka Elimelecha. Rocznica śmierci, czyli jorcajt przypada 6. miesiąca w kalendarzu żydowskim, jest to 21 adar 5773 roku.
Jak co roku, tak i teraz na jorcajt przyjechali z całej Polski, ale również z zagranicy dziennikarze, fotoreporterzy i mnóstwo turystów zainteresowanych poznaniem kultury, obrzędowości żydowskiej.
Mieszkańcy chętnie zaglądają na ul. Górną, oglądają roztańczonych na ulicy chasydów, słuchają chasydzkich pieśni. Zdarza się, że nieśmiało próbują nawiązać kontakt. Niestety, większość Żydów nieufnie traktuje gojów, być może przyczyną jest bariera językowa.
Wymiana adresów |
Rabin Simcha Krakowski |
Rabin Ber Stambler |
Główne uroczystości adarowe rozpoczęły się w sobotę wieczorem po szabacie, będą się modlić całą noc, głównie w ohelu na cmentarzu żydowskim, gdzie znajduje się grób Elimelecha, będą składać zapisane na karteczkach prośby o zdrowie, pomyślność w interesach, podziękowania za dotychczas wyproszone łaski.
Chasydzi wierzą, że jorcajt jest szczególnym dniem i właśnie wtedy wszystkie prośby zostaną wysłuchane za pośrednictwem ich przywódcy duchowego cadyka Elimelecha.
Elimelech Lippman, znany również jako Elimelech Weissblum urodził się prawie 300 lat temu. Był jednym z twórców chasydyzmu, który głosił ideę prostoty i radości ze świata, braterstwa i miłości ludzi, którym przyszło żyć czasach bezustannych zatargów kozackich na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zmarł w 1887 roku. Po jego śmierci cadykiem w Leżajsku został jego syn Eleazar, a kolejnym syn Eleazara - Naftali. Potomkowie czczonego cadyka przyjeżdżają corocznie do Leżajska na grób swojego przodka.
Żydzi w Leżajsku
posłuchaj też wypowiedzi nt chasydów i Elimelecha
***
Radio Rzeszów Rozmowy o Chasydach
posłuchaj też wypowiedzi nt chasydów i Elimelecha
***
Radio Rzeszów Rozmowy o Chasydach
Etykiety:
adar,
cadyk,
chasydzi,
Elimelech Weissblum,
jews,
jorcajt,
Krakowski,
Leżajsk,
rabbi,
rabin,
Stambler,
sztetl,
Traczewska Agnieszka,
zadik,
Żydzi
Subskrybuj:
Posty (Atom)