Lata dwudzieste .. lata trzydzieste.. Sentymentalny powrót do okresu międzywojennego jednego dnia z życia 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Przeboje wokalne w oprawie muzycznej Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów z Wierzawic. 30 lipca 2023 zorganizowano Piknik Kawaleryjski na Rynku w Leżajsku. Lato z MCK.
Od czerwca 2023 została udostępniona turystom do zwiedzania Wieża Obserwacyjno-Obronna przy Ratuszu i kościele Św. Trójcy w Leżajsku.
Wieża została wybudowana w XVII wieku staraniem Feliksa ze Skaryszewa. Sześciokondygnacyjna, wysoka na 34 m. Podczas pożaru miasta w 1834 roku spłonął dach, po czym wieżę odbudowano, a dach przyjął wygląd kopulastego hełmu zwieńczonego latarnią i kopułką z krzyżem.
Od początku XX wieku pełni funkcję dzwonnicy.
Na czwartej kondygnacji zawieszono na potrzeby Kościoła Św. Trójcy 4 kościelne dzwony z odlewni dzwonów Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dzwony: "Stanisław Biskup Męczennik", "Maryja Królowa Korony Polskiej" (największy), "Andrzej Bobola Męczennik" i dzwon "Kazimierz".
W latach powojennych na parterze znajdowała się kaplica pogrzebowa
Po rewitalizacji wieży na drugiej kondygnacji zainstalowano sprzęt multimedialny z projekcję filmu dot. historii Leżajska.Na samej górze (trzeba pokonać 123 schodki) mieści się galeria widokowa, przez lunetę można oglądać panoramę miasta i dolinę Sanu.
W niedzielę 25 czerwca 2023 nad zalewem w Ożannie, w gminie Kuryłówka przy okazji zawodów Drwali został zorganizowany Bazar Smaków. Udział wzięło 52 stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich m. in. z Wiązownicy, Rokietnicy Woli, Nienadowej, Dynowa, Czelatyc, Tryńczy, Wólki Łamanej, Kuryłówki, Skopowa, Słonnego.
Na pięknie udekorowanych stoiskach kompozycjami kwiatowymi i wyrobami rękodzielniczymi panie wystrojone w strojach ludowych zaprezentowały potrawy i wypieki regionalne.
Były tam makowce, ciasta orzechowe, tradycyjne serniki, rolady, pierniki, drożdżówki, pączki, ale także pierogi, kapuśniaczki, krokiety i proziaki. Nie zabrakło domowych powideł, pieczonego chleba ze smalcem, ogórków kiszonych.
W jednej z kamienic na leżajskim rynku powstała nowa restauracja "Kamieniczka Rynek 27". Będzie w przyszłości serwować kuchnię polską, żydowską i ukraińską nawiązując do historii i tradycji przedwojennego Leżajska, jako miasta trzech kultur.
Restauracja prowadzona jest przez osoby z niepełnosprawnościami w ramach rehabilitacji zawodowej z Nowej Sarzyny.
Klienci oprócz udostępnionych lokali w dwupiętrowym budynku mogą korzystać z gastronomicznego ogródka na Rynku.
18 czerwca 2023 odbył się na terenie ogrodów klasztornych przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku rodzinny piknik plenerowy z okazji Dnia Ojca. Piknik był zwieńczeniem gry miejskiej "Przygoda z Tatą".
Przygoda z Tatą rozpoczęła się w Rynku o godz. 12.
Na terenie klasztornych ogrodów przy FOK zorganizowano liczne atrakcje dla dzieci m. in. darmowe zjeżdżalnie, animacje i malowanie twarzy. Darmowe specjały kuchni regionalnej zaserwowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Leżajsk. Były też występy artystyczne zespołów muzycznych i tanecznych.
W sobotę, 27 maja 2023 odbył się IX leżajski Bieg Zośki Turosz o Puchar Burmistrza miasta Leżajska. Start i meta przed MCK w Leżajsku.
Trasa wiodła traktem leśnym wzdłuż obwodnicy, ścieżką Ostoja Bobrowa oraz ulicami Leżajska - ul. Kopernika, Kołłątaja, Sandomierską, MC. Skłodowskiej.
Uczestnicy biegu głównego mieli do pokonania 15 km.
w kat. mężczyzn: I miejsce zdobył Wojciech Pelczar (Jedlicze); II miejsce Sebastian Adamczuk (Zamość); III miejsce Piotr Chmaj (Łańcut).
w kat. kobiet: I miejsce Patrycja Surowiec (Rzeszów); II miejsce Maria Prajzner (Krościenko Wyżne); III miejsce Iwona Górowska (Sanok).
Uczestnicy biegu nordic walking mieli do pokonania 9 km.
w kat. mężczyzn: I miejsce Marek Pasierb (Rzeszów); II miejsce Piotr Gudz-Kiciński (Przemyśl; III miejsce Wiesiek Piechowski (Brzóza Królewska).
w kat. kobiet: I miejsce Marta Łukowska (Jastkowice); II miejsce Jagienka Dziuba (Leżajsk); III miejsce Wiesława Kubiszyn (Lubaczów).
Dzieci miały do pokonanie 0,5 km, a grupa młodzieżowa 3 km.W zawodach z grupą najmłodszych startowała Pani Zofia Turosz - polska lekkoatletka, biegaczka długodystansowa, maratonka, chodziarka.
Zofia Turosz urodziła się 27 lipca 1938 w Żołyni. Starty w biegach rozpoczęła w wieku szkolnym, w latach 50. startowała w Biegach Narodowych, w 1954 zajęła jako juniorka 3. miejsce w finale wojewódzkim. Ukończyła Technikum Włókiennicze w Rakszawie, następnie pracowała jako tkaczka w Rakszawskich Zakładach Włókienniczych oraz Spółdzielni Rzemiosła Artystycznego Cepelia w Leżajsku. Jako biegaczka startowała kolejno w barwach klubów Włókniarz Rakszawa, Unia Nowa Sarzyna, Resovia oraz w założonym przez siebie klubie Start Cepelia w Leżajsku. Trenowała zarówno biegi na bieżni lekkoatletycznej, jak również biegi przełajowe. Jej trenerem był m.in. jej mąż, Tadeusz.
W Biedaczowie koło Leżajska odbyła się 23 kwietnia 2023 XVIII Ogólnopolska i XXIX Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych TURKI 2023.
Po mszy św. w Kościele Parafialnym MB Pocieszenia w Gwizdowie Oddziały Straży Grobowych "Turki" w asyście Orkiestr Dętych, marżoretek w paradnych strojach przemaszerowały na Stadion Sportowy LKS ORZEŁ w Biedaczowie.
W uroczystościach wzięło udział 40 Oddziałów Straży Grobowych, głównie z Podkarpacia, ale też z Kalisza i Jeleniej Góry.
Podobno chłopi powracający z wyprawy spod Wiednia przebrani byli w zdobyczne mundury tureckie, budząc strach i popłoch wśród ludności. Ludzie krzyczeli 'Turki idą' i chowali się przed śmiesznie ubranymi 'przebierańcami'. Dzisiejsze stroje Turków najczęściej stylizowane są na mundurach wojska polskiego z czasów insurekcji kościuszkowskiej (kosynierów), wojen napoleońskich i okresu Księstwa Warszawskiego. Do tego stroje rzymskich legionistów. Turki z Raniżowa, Dzikowca występują w sukmanach lasowiackich - regionalnych strojach ludowych, a z Beżdziedzy w strojach kosynierów. Miecze, sztandary straży grobowych, pióropusze, szyszaki, pawie pióra i inne akcesoria turków wielkanocnych. Atrybutem Turków z Wielopola Skrzyńskiego jest oryginalny, zdobyczny bęben turecki podarowany mieszkańcom Wielopola przez Króla Jana III Sobieskiego w zamian za gościnę w drodze powrotnej z Odsieczy Wiedeńskiej. Warto dodać, że w Grodzisku Dolnym od 2007 roku znajduje się Pomnik Turka. "W hołdzie tym, którzy byli i pozostaną wierni tradycji".