piątek, 11 listopada 2022

104 lata Niepodległej Polski. 11.11.22 Święto Niepodległości. Obchody w Leżajsku

Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2022r. 
Powiatowe Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Leżajsku rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku. 
Przemarsz delegacji samorządowych, instytucji, zakładów pracy z udziałem pocztów samorządowych, służb mundurowych, leżajskiego Strzelca, harcerzy pod pomnik poległych w walkach niepodległościowych, złożenie kwiatów.
Uroczysta defilada ulicą Mickiewicza pod MCK z udziałem Szwadronu Kawalerii Podkarpacie oraz Orkiestry 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Wierzawicach. 
Oczywiście nie zabrakło wojskowej grochówki. 
Patriotyczny program artystyczny w wykonaniu młodzieży ZST w Leżajsku oraz artystów MCK w Leżajsku. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

zobacz też:


niedziela, 31 lipca 2022

79. Tour de Pologne - III etap wyścigu kolarskiego, premia lotna w Leżajsku

W poniedziałek, 1 sierpnia podczas trzeciego etapu 79. Tour de Pologne, liczącego 240 km z Kraśnika (start o godz. 10:40) do Przemyśla (meta ok. godz. 16:40), kolarze przejechali przez Nową Sarzynę, Leżajsk, Sieniawę i Jarosław. 

Planowany przejazd przez Leżajsk ok. godz. 13:00. Wjechali do Leżajska od strony Przychojca (ulica Przytorze), a następnie ulicami: Warszawską i Mickiewicza w stronę MCK, gdzie zaplanowana była premia lotna.
Dalsza część wyścigu prowadziła ulicą Mickiewicza, Jarosławską, kapitana Kuczka i Lipy w stronę Wierzawic i Sieniawy.
EDIT:
Dokładnie o godz. 13:00 peleton Tour de Pologne przejechał ulicami miasta Leżajska. Ważne wydarzenie sportowe wywołało ogromne wrażenie i bardzo pozytywne emocje mieszkańców, którzy witali oklaskami kolarzy.
****
 
*******
 
***
FOTO
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tegoroczne hasło Tour de Pologne to “Wyścig dla pokoju” na znak solidarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego. Hasło, które po raz kolejny podkreśla wartości imprezy oparte na braterstwie i pokoju.
Na zdjęciu drugi od lewej w różowym kasku z bransoletką na ręce w barwach flagi Ukrainy to Ukrainiec Mark Padun, 26-latek z Doniecka.
 
 

Tour de Pologne czyli Wyścig dookoła Polski, TdP – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

W latach 1928 do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego, z wyjątkiem 1974, bo wówczas udział brali również zawodowcy. W okresie II wojny światowej do 1946 roku nie było wyścigów. 
Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy, a pierwszym stałym terminem aż do 2008 roku był wrzesień (najczęściej drugi tydzień tego miesiąca). Od 2009 roku wyścig odbywa się w sierpniu (jednak od tego czasu pierwsze etapy odbywały się w ostatnich dniach lipca) zaledwie tydzień po Tour de France. Tour de Pologne jest tradycyjnie pierwszą imprezą etapową po zakończeniu Tour de France w kalendarzu World Touru.
Od 2008 roku meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. 

Warto wspomnieć, że 65. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne z Warszawy do Krakowa przebiegała również przez Leżajsk. 18 września 2008 roku. Był to V etap kolarskiego Tour de Pologne na trasie z Nałęczowa przez Leżajsk do Rzeszowa.

poniedziałek, 25 lipca 2022

Radio Biwak w Leżajsku 25 lipca 2022

25 lipca zagościło w Leżajsku Radio Biwak. Rok wcześniej, 7 lipca 2021 Radio Biwak również odwiedziło Leżajsk, wówczas gościło w Klasztorze OO Bernardynów. 

Uczestnicy audycji nadawanej na antenie Polskiego Radia Rzeszów tym razem zebrali się na terenie Muzeum Ziemi Leżajskiej.

 
 
 
Radio Biwak przybliżyło atmosferę miasta Leżajska przez pryzmat kultury ukraińskiej. Zaprosiło uchodźców z Ukrainy, mieszkających teraz w Leżajsku. Przy tradycyjnych daniach kuchni ukraińskiej rozmawiano o zwyczajach naszych sąsiadów.

Jedną z bohaterek audycji była Pani Wanda Rychlewska Ukrainka polskiego pochodzenia. Rozmawiałam z Panią Wandą. Opowiedziała mi swojej Rodzinie, która ma polskie korzenie, o wojnie na Ukrainie, która wybuchła 24 lutego 2022, o ucieczce z Kijowa i o pobycie w Leżajsku.

Pani Wanda opuściła swój kraj kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Jej zięć pozostał w kraju i pracuje, jako wolontariusz w Kijowie. A ona uciekła z Kijowa z córką i wnukiem, bez walizki, jedynie z małym plecakiem, do którego zapakowała niewiele rzeczy. Najważniejszą rzecz, jaką zabrała ze sobą jest apaszka w niebiesko-żółta w barwach Flagi narodowej Ukrainy, symbol nieba i pokoju oraz żółtego koloru zboża bogactwa ukraińskiej ziemi.  

Pani Wanda od 42 lat pracuje w Zakładzie Lotniczym Antonow, przedsiębiorstwie specjalizującym się głównie w projektowaniu dużych samolotów transportowych. To tutaj został zaprojektowany najpotężniejszy sześciosilnikowy samolot transportowy na świecie An-225 Mrija.

W pierwszym tygodniu zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę zaatakowane zostało lotnisko w Hostomlu pod Kijowem, w wyniku czego został zniszczony An-225 Mrija, a miesiąc później ostrzelane zostało biuro projektowe samolotów - zakład pracy Pani Wandy, jej ojca, mamy, także brata.
Uciekając z Ukrainy do Polski mogła wybrać Warszawę czy Kraków. Skorzystała z uprzejmości dobrych ludzi w Leżajsku, by odzyskać spokój po traumie, jaką przeżyła z rąk rosyjskiego agresora. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...