niedziela, 31 lipca 2022

79. Tour de Pologne - III etap wyścigu kolarskiego, premia lotna w Leżajsku

W poniedziałek, 1 sierpnia podczas trzeciego etapu 79. Tour de Pologne, liczącego 240 km z Kraśnika (start o godz. 10:40) do Przemyśla (meta ok. godz. 16:40), kolarze przejechali przez Nową Sarzynę, Leżajsk, Sieniawę i Jarosław. 

Planowany przejazd przez Leżajsk ok. godz. 13:00. Wjechali do Leżajska od strony Przychojca (ulica Przytorze), a następnie ulicami: Warszawską i Mickiewicza w stronę MCK, gdzie zaplanowana była premia lotna.
Dalsza część wyścigu prowadziła ulicą Mickiewicza, Jarosławską, kapitana Kuczka i Lipy w stronę Wierzawic i Sieniawy.
EDIT:
Dokładnie o godz. 13:00 peleton Tour de Pologne przejechał ulicami miasta Leżajska. Ważne wydarzenie sportowe wywołało ogromne wrażenie i bardzo pozytywne emocje mieszkańców, którzy witali oklaskami kolarzy.
****
 
*******
 
***
FOTO
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tegoroczne hasło Tour de Pologne to “Wyścig dla pokoju” na znak solidarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego. Hasło, które po raz kolejny podkreśla wartości imprezy oparte na braterstwie i pokoju.
Na zdjęciu drugi od lewej w różowym kasku z bransoletką na ręce w barwach flagi Ukrainy to Ukrainiec Mark Padun, 26-latek z Doniecka.
 
 

Tour de Pologne czyli Wyścig dookoła Polski, TdP – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

W latach 1928 do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego, z wyjątkiem 1974, bo wówczas udział brali również zawodowcy. W okresie II wojny światowej do 1946 roku nie było wyścigów. 
Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy, a pierwszym stałym terminem aż do 2008 roku był wrzesień (najczęściej drugi tydzień tego miesiąca). Od 2009 roku wyścig odbywa się w sierpniu (jednak od tego czasu pierwsze etapy odbywały się w ostatnich dniach lipca) zaledwie tydzień po Tour de France. Tour de Pologne jest tradycyjnie pierwszą imprezą etapową po zakończeniu Tour de France w kalendarzu World Touru.
Od 2008 roku meta wyścigu usytuowana jest w Krakowie. 

Warto wspomnieć, że 65. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne z Warszawy do Krakowa przebiegała również przez Leżajsk. 18 września 2008 roku. Był to V etap kolarskiego Tour de Pologne na trasie z Nałęczowa przez Leżajsk do Rzeszowa.

poniedziałek, 25 lipca 2022

Radio Biwak w Leżajsku 25 lipca 2022

25 lipca zagościło w Leżajsku Radio Biwak. Rok wcześniej, 7 lipca 2021 Radio Biwak również odwiedziło Leżajsk, wówczas gościło w Klasztorze OO Bernardynów. 

Uczestnicy audycji nadawanej na antenie Polskiego Radia Rzeszów tym razem zebrali się na terenie Muzeum Ziemi Leżajskiej.

 
 
 
Radio Biwak przybliżyło atmosferę miasta Leżajska przez pryzmat kultury ukraińskiej. Zaprosiło uchodźców z Ukrainy, mieszkających teraz w Leżajsku. Przy tradycyjnych daniach kuchni ukraińskiej rozmawiano o zwyczajach naszych sąsiadów.

Jedną z bohaterek audycji była Pani Wanda Rychlewska Ukrainka polskiego pochodzenia. Rozmawiałam z Panią Wandą. Opowiedziała mi swojej Rodzinie, która ma polskie korzenie, o wojnie na Ukrainie, która wybuchła 24 lutego 2022, o ucieczce z Kijowa i o pobycie w Leżajsku.

Pani Wanda opuściła swój kraj kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Jej zięć pozostał w kraju i pracuje, jako wolontariusz w Kijowie. A ona uciekła z Kijowa z córką i wnukiem, bez walizki, jedynie z małym plecakiem, do którego zapakowała niewiele rzeczy. Najważniejszą rzecz, jaką zabrała ze sobą jest apaszka w niebiesko-żółta w barwach Flagi narodowej Ukrainy, symbol nieba i pokoju oraz żółtego koloru zboża bogactwa ukraińskiej ziemi.  

Pani Wanda od 42 lat pracuje w Zakładzie Lotniczym Antonow, przedsiębiorstwie specjalizującym się głównie w projektowaniu dużych samolotów transportowych. To tutaj został zaprojektowany najpotężniejszy sześciosilnikowy samolot transportowy na świecie An-225 Mrija.

W pierwszym tygodniu zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę zaatakowane zostało lotnisko w Hostomlu pod Kijowem, w wyniku czego został zniszczony An-225 Mrija, a miesiąc później ostrzelane zostało biuro projektowe samolotów - zakład pracy Pani Wandy, jej ojca, mamy, także brata.
Uciekając z Ukrainy do Polski mogła wybrać Warszawę czy Kraków. Skorzystała z uprzejmości dobrych ludzi w Leżajsku, by odzyskać spokój po traumie, jaką przeżyła z rąk rosyjskiego agresora. 

piątek, 15 lipca 2022

Uczniowie Gimnazjum w Leżajsku w Hołdzie Ignacemu Paderewskiemu 1935

Na stronie szukajwarchiwach.gov.pl wśród dokumentów w Archiwum Ignacego Jana Paderewskiego znalazłam spis uczniów klas I-III oraz VI-VIII Gimnazjum Państwowego im. B. Chrobrego, którzy w hołdzie wybitnemu pianiście, politykowi, premierowi Ignacemu Paderewskiemu wysłali życzenia z okazji 75 rocznicy Urodzin.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), pianista i kompozytor, działacz społeczny i niepodległościowy, polityk, mąż stanu. Urodził się w Kuryłówce na Podolu, gdzie spędził dzieciństwo i pobierał pierwsze nauki. Wykształcenie muzyczne uzyskał podczas studiów w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Zmarł w Nowym Jorku na zapalenie płuc, przeziębiony podczas publicznego wystąpienia.

Jedna pięknie zdobiona laurka zatytułowana: 
"Wielkiemu obywatelowi i artyście przesyłamy wyrazy hołdu i z serca płynące życzenia w dniu Urodzin - Młodzież klas I - III Gimnazjum Państwowego im. B. Chrobrego w Leżajsku". 18 XI 1860- 18 XI 1935.
Figurują tam nazwiska nauczycieli i uczniów m. in.:
Dyrektor Stanisław Lubicz-Majewski, dr Adam Lewinter, ks. Stanisław Lubas, Stanisław Iwanowicz, Maria Wiśniewska, Józef Groeger, Julian Goslar, Michalina Kędziorówna, Alojzy Ficowski, Stanisław Gdula.
Uczniowie: 
Bartuś Julian
Kosiarski Ludwik s. Józefa i Marii Abramek
Kosiarski Stefan s. Józefa i Marii Abramek
Leja Franciszek
Markiewicz Franciszek
Markiewicz Zygmunt
Schoenborn Władysława c. Michała i Antoniny Bauer
Sowianka Anna
Stąpor Stanisław
Wasilewska Krystyna
Werfel Jan s. Józefa i Magdaleny Łach
Zawilska Gizela ur. 6.04.1922; c. Władysława i Marii Sztyrak. Po wojnie wyjechała do Poznania na studia medyczne. Za działalność konspiracyjną była poszukiwana przez UB.

Druga laurka zatytułowana:
"Wielkiemu Obywatelowi i Mistrzowi Tonów w 75 rocznicę Urodzin w Hołdzie Młodzież klas VI -VIII Gimnazjum Państwowego im. B. Chrobrego w Leżajsku". 
18 XI 1860- 18 XI 1935.
Uczniowie:
Anfang Aba Joel (absolwent Rocznik 1936-37)
Błaszczyna Jan
Ćwikła Mieczysław (1935-36)
Drzewicki Antoni (1937-38)
Gdulanka Jadwiga
Gdula Stanisław
Gielecińska Irena
Groeger Ryszard s. Józefa i Ireny Kiszakiewicz (absolwent Rocznik 1938-39)
Kusy Józef
Jurzyniec Tadeusz s. Michała i Heleny Dębickiej (1938-39)
Kurowski Tadeusz (absolwent Rocznik 1936-37)
Larendowicz Zbigniew (absolwent Rocznik 1936-37)
Majer Zbigniew
Miazga Ludwik (absolwent Rocznik 1936-37)
Mirecka Maria (1935-36)
Mrzygłód Mieczysław
Ostrowska Henryka c. Stanisława i Stefani  Domańskiej (absolwent Rocznik 1936-37)
Piegdonówna Izabela
Polowy Stefan (absolwent Rocznik 1936-37)
Pudełkiewicz Wanda (1938-39)
Rojkówna Jadwiga (absolwent Rocznik 1936-37)
Szczepkowska Eleonora c. Kazimierza i Marii Milli (absolwent Rocznik 1938-39)
Szpilka Zygmunt
Tothówna Stefania (absolwent Rocznik 1938-39)
Urbańska Janina
Wasilewski Konrad (absolwent Rocznik (1937-38)
Wojnar Jan
Zawilska Danuta (absolwent Rocznik 1936-37)
Zdebówna Maria
Żuraw Jan
***
Uczennice gimnazjum w Leżajsku - Eleonora Szczepkowska, Stela Mandel?, Stefania Toth.
**
Stanisław Lubicz Majewski - dyrektor Gimnazjum w Leżajsku. Ur. się na Litwie. Początkowo pracował w szkolnictwie pod zaborem rosyjskim. Z wykształcenia był geografem. W wyzwolonej Polsce był dyrektorem gimnazjum m. in. w Zambrowie, Wilejce, w Kałuszynie (założono w 1906r progimnazjum, które zostało zlikwidowane w sierpniu 1919r.), Janowie Lubelskim, Nowym Mieście, aż w końcu trafił do Leżajska. Tutaj kierował Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego od września 1934 roku. Zrezygnował z pełnienia funkcji w 1938r. Po wybuchu II wojny światowej i zmianie granic znalazł się w Związku Radzieckim. Prawdopodobnie został komisarzem w Grodnie. Po ataku Hitlera na Rosję, zginął z rąk gestapo.
Stanisław Lubicz Majewski jest autorem podręcznika 'Geografia Polski dla klasy IV' - ówczesnego ośmioklasowego gimnazjum.

Linki:
Adresy hołdownicze Państwowego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...