czwartek, 23 kwietnia 2015

Leżajskie Targi Pracy 2015

23 kwietnia w Leżajsku odbyły się Targi Pracy. W Hali Sportowej Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki zebrało się kilkadziesiąt firm z ofertami pracy dla różnych grup zawodowych.
Rozmawiałam z panią dyrektor Urzędu Pracy Agnieszką Wyszyńską.
Z jakimi ofertami wychodzicie do ludzi, liczycie na młodych, wykształconych, czy macie jakieś oferty dla emerytów?
To już kolejna ósma edycja Targów Pracy. Oferty targów skierowane do wszystkich grup wiekowych pod względem również wykształcenia. 
Wysyłamy zaproszenia do potencjalnych pracodawców, którzy rozwijają się, którzy mają zapotrzebowanie kadrowe, staramy się znaleźć uczestników targów, którzy mają konkretne oferty pracy.

Takie tragi pracy to darmowa reklama firmy, czy wobec tego pracodawcy chętnie przyjeżdżają, czy trzeba ich było bardzo namawiać do udziału w targach?
Targi organizowane bez kosztów nakładanych na dostawców, ale jest duża trudność w pozyskiwaniu firm, wiemy przecież jak rozwija się rynek pod względem tworzenia nowych miejsc pracy, jak brakuje ciekawych ofert. Nie jest łatwo. Po części jest to jakaś reklama, ale jak widać nie jest to postawione na produkty, które dana firma tworzy, ale bardziej przy każdym stoisku eksponowane są oferty pracy, bardziej niż produkty. 
Stawiamy na pracodawców, którzy de facto potrzebują pracowników. Nie jest to łatwe, bo generalnie firmy bardzo rzadko tak otwarcie mówią że potrzebują pracownika, szukają często własnymi metodami rekrutacji, na własną rękę, jako urząd staramy się współpracować z firmami.

Zwróciłam uwagę, że jest dużo firm, którzy oferują pracę głównie dla osób fizycznych - murarz, tynkarz, spawacz, piekarz, pracownik robót wykończeniowych, brukarz, operator koparki. Są też oferty dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 
Czy macie oferty dla wykształconych, którzy zdobyli kwalifikacje na uniwersytetach, na uczelniach technicznych i niestety z powodu braku pracy w Leżajsku pouciekali z rodzinnego miasta, macie jakąś propozycję dla tej grupy absolwentów szkół wyższych, żeby ich ściągnąć do Leżajska?

Dopóki w Leżajsku nie będzie firm, które będą mieć wysoką technologię produkcji, które będą tworzyć podstawy technologii produkcji, niestety nie będzie możliwości ściągnięcia wykształconych ludzi. Dla nich nie będzie oferty.
Niestety, nie ściągniemy wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy wyjechali z Leżajska.

Ci, którzy wyjechali za granicę, też nie mają czego tutaj szukać?
Kwestia zależności od zawodu, które ktoś posiada. Kwestia wynagrodzeń, bo jeśli ktoś pracuje przynajmniej rok na Zachodzie, za zupełnie inne, atrakcyjniejsze pieniądze, to mimo, że u nas znalazłby pracę np. w zawodzie stolarz, spawacz, budowlaniec, czyli w zawodach, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji, to niestety tutaj są dużo niższe zarobki, decydujące, że ludzie wolą pracować za granicą. 

Gorzka prawda. 
Na targach jest stoisko z naszego szpitala. 
Brak jest na naszym rynku lekarzy, zwłaszcza wysoko specjalistycznych. Poszukują reumatologa, lekarza chorób wewnętrznych, endokrynologa, pediatrę, pulmonologa

Na stoisku z ofertą do pracy w Niemczech, pani powiedziała mi, że młodzież interesuje się wyjazdami na Zachód w charakterze opiekunek do osób starszych.

Młodzież jest zainteresowana wyjazdami zwłaszcza w okresie wakacyjnym za granicę. Próbują wyjeżdżać na wszelkie możliwe oferty do prac o różnym charakterze.

Czy na przestrzeni tych 8 lat organizowania targów pracy, macie rozeznanie jaki jest efekt, czy ktoś znalazł pracę korzystając z oferty na leżajskich targach?

Z każdego roku robimy zestawienia, na podstawie ankiet, rozmów z firmami, wiemy, że są ludzie którzy skorzystali z ofert i po rozmowach na naszych targach podjęli pracę. 
Monitorujemy firmy stare, z którymi współpracujemy od wielu lat, ale i nowe, pojawiające się na rynku.
We wcześniejszych latach firmy, które składały oferty, wiemy, że zatrudniły osoby z Leżajska.

Czy firmy, które przyjechały na targi, to są firmy jedynie z Podkarpacia, czy również spoza województwa?
Przyjeżdżają firmy również spoza Podkarpacia, także takie, które mają siedziby na Podkarpaciu, lub chcą dopiero utworzyć siedziby.
W tym roku miała być ambasada kanadyjska, ale w ostatniej chwili się wycofała. Dwa lata temu kilka osób wyjechało do Kanady do pracy, korzystając z oferty ambasady kanadyjskiej.
***
Na targach pojawiła się szeroka oferta Akademii Zdrowia z Rzeszowa. To szkoła policealna dla dorosłych, która oferuje pracę dla nauczycieli, na dzień dzisiejszy na stanowisko fryzjera, psychologów, na kursy zawodowe i nauczycieli po wykształceniu rolniczym, bądź weterynarzy na kierunek technik weterynarii. Oferta oprócz tymi  wymienionymi skierowana jest dla ludzi, którzy chcą się przekwalifikować. Ponieważ mają kierunki szkoły policealnej, są to kierunki roczne i dwuletnie dla osób nie tylko po szkole średniej, ale również dla osób starszych. 
Czy to znaczy, że emeryci również mają szansę zdobyć jeszcze jakieś kwalifikacje i znaleźć ofertę pracy?
Tak, przykładem jest kierunek opiekun medyczny, jest to roczny kierunek zaoczny, przychodzą osoby 40+ czy 50+ , które chcą się przekwalifikować i poszukują pracy za granicą do opieki, albo w DPS, domach opieki w kraju. 
Na Akademii Zdrowia uczniowie mają możliwość zdobycia zawodu na wielu kierunkach uzyskując zawód: technika masażysty, technika farmaceutycznego, usług medycznych, technika weterynarii, ortopedy, kosmetyczki i jeszcze wielu innych. 



Na targach dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Z jaką ofertą przyjechaliście na targi do Leżajska? - pytałam panią Elżbietę Peszuk.

Przyjechaliśmy z propozycją dla młodych ludzi, którzy chcieliby w przyszłości zostać policjantami. 
A jakie jest kryterium przyjęcia do policji?
Wykształcenie minimum średnie. Jeśli chodzi o kryterium wiekowe to minimum 18 lat, górnej granicy wieku nie ma. Procedura doboru wyłoni najlepszych, badania lekarskie wyselekcjonują najzdrowszych, test sprawności fizycznej eliminuje słabszych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Zawód policjanta jest obecnie traktowany z większym szacunkiem, niż kiedyś. Możliwość wyjazdów do pracy za granicę jest mniejsza, co sprzyja rekrutacji do policji. Dużo kandydatów przeważa z rejonu Bieszczadów, z terenów bardziej uprzemysłowionych takich jak Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola jest zdecydowanie mniej kandydatów. 











wtorek, 14 kwietnia 2015

Robert Róg - Leżajszczanin na spotkaniu Polonii z Prezydentem USA

25 listopada 2014 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama spotkał się z Polonią w Chicago. Przemówienia Obamy w Copernicus Center (siedzibie Fundacji Kopernikowskiej) wysłuchało ok. 1800 osób. Na widowni przeważali Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia.
Prezydenta Obamę miał zaszczyt osobiście witać Robert Róg, pochodzący z Leżajska. 
Robert przez wiele lat mieszkał w Leżajsku, potem w Rzeszowie, a obecnie w Chicago. Jego mama Romana Różycka z d. Gdula, córka Mariana Gduli. Prababcia Antonina Gdula z Kiełbowiczów została zastrzelona przed własnym domem na ulicy Ogrodowej 1, podczas pacyfikacji Leżajska w dniu 28 maja 1943 roku, za ukrywanie Mieczysława Kozyry. Zdążyła krzyknąć: "Mietek uciekaj".
Fot. Robert Róg (w okularach) stoi za Prezydentem Obamą. 




***


piątek, 10 kwietnia 2015

Rondo Orląt Lwowskich

Z inicjatywy Prezesa Zarządu Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku Eugeniusza Matkowskiego rondo usytuowane przy obwodnicy miasta Leżajska u wylotu ulicy Warszawskiej (ulica ciągnąca się od Klasztoru OO Bernardynów w kierunku Nowej Sarzyny) zostało nazwane 'Rondem Orląt Lwowskich'.


Nadanie nazwy rondu miało na celu upamiętnienie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918– 1920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919) i polsko-bolszewickiej (1920).

Rada Miejska podjęła stosowną Uchwałę Nr w dniu 13 listopada 2014 r.

Plan obwodnicy z zaznaczonym rondem:

http://lezajsk.um.bipgmina.pl/files/sites/3097/wiadomosci/246467/files/uchwalaxlii269_nadanie_nazwy_ronduorlat_lwowskich.pdf

zobacz też:

środa, 8 kwietnia 2015

Spotkanie autorskie z Szymonem Nowakiem - Dziewczyny wyklęte. Leżajsk 2015

8 kwietnia 2015 odbyło się spotkanie z Szymonem Nowakiem - autorem książki 'Dziewczyny wyklęte'. 

Spotkanie odbyło się w Muzeum Ziemi Leżajskiej, współorganizatorem był Klub Leżajski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKPW). Roman Federkiewicz oprowadził p. Szymona po Muzeum. Pan Szymon Nowak miał okazję zobaczyć stałe ekspozycje muzealne (historii miasta i regionu, browarniczą, zabawkarską i etnograficzną).






Gościem honorowym był Władysław Baj z Kuryłówki, brat cioteczny jednej z bohaterek książki, Janiny Oleszkiewicz - Przysiężniak ps. 'Jaga'.

Pan Szymon Nowak odpowiadał na pytania gości zgromadzonych w sali konferencyjnej Muzeum, prelekcja autora książki przeplatana była gorącą dyskusją. Ja przygotowałam multimedialną prezentację bohaterek książki. Moderatorem spotkania był Roman Federkiewicz oraz Marian Matkowski z Klubu TMLiKPW. Pan Stanisław Chmura syn wspomnianej w książce 'Dziewczyny wyklęte' Lidii Groegerównej ps. Marta, przybliżył nam sylwetkę swojej matki, opowiedział również o działalności konspiracyjnej Ryszarda Groegera, brata Lidii ps. Marta.


Był czas na dyskusję, polemikę i autografy. 




W spotkaniu wzięli udział znani leżajscy regionaliści m. in. Eugeniusz Kwieciński założyciel Forum Historia Leżajska oraz Rafał Ciryt, Krzysztof Totuń, pan Józef Bielecki, Zdzisław Zawilski. Był Prezes TMLiKPW pan Eugeniusz Matkowski. Na spotkaniu nie zabrakło młodzieży szkolnej w tym uczniowie Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku wraz z nauczycielką historii Marią Ostolską. Licznie przybyli goście z Kuryłówki i Tarnawca, którzy interesują się historią regionu. Był m. in. pan Roman Szałajko - sekretarz Urzędu Gminy Kuryłówka, Marian Szklanny, Maria Błońska. 




Więcej zdjęć ze spotkania:

***
Film ze spotkania w Leżajsku (cz.1)


***
Film (cz.2) poświęcony sylwetce jednej z bohaterek książki Janinie Oleszkiewicz-Przysiężniak

***
Film ze spotkania w Leżajsku (cz.3)


***
Film ze spotkania w Leżajsku (cz.4)
***

Linki powiązane z tematem:

piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkanocne pozdrowienia z Leżajska

Niemal w całej Polsce Święta Wielkanocne zapowiadają się w zimowej szacie. W Leżajsku pogoda również nie jest ciekawa. Raz świeci Słońce, raz pada deszcz, za chwilę prószy śniegiem, chciałoby się powiedzieć w marcu jak w garncu, ale to przecież kwiecień.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam dużo, dużo zdrowia, ciepła i uśmiechu w prawdziwie wiosennym i radosnym nastroju.

Przy okazji pisania świątecznych kartek, natknęłam się w mojej skrzyneczce z korespondencją na kartkę z życzeniami od ŚP. Pana Stanisława Kisielewicza. Piękna kartka, piękne, nie szablonowe życzenia. Pomyślałam sobie - szkoda, że w dzisiejszych czasach zanika tradycja wysyłania życzeń na tradycyjnych kartkach pocztowych. Korespondencja papierowa przegrywa z elektroniczną. W dobie e-maili, esemesów, portali społecznościowych czy telefonów komórkowych bezpowrotnie tracimy świadectwo znajomości z żywymi ludźmi. 
Pan Kisielewicz już nie żyje. Pozostały mi jednak na pamiątkę listy i kartki z życzeniami od niego. Oto jedna z takich kartek.


***
Tak wygląda miasto w wielkanocnej szacie.






W Ogródku Jordanowskim w Wielki Piątek pusto, spokój i cisza, jedynie można spotkać pojedyncze osoby na spacerze z psem

Widok o poranku w Wielki Piątek z mojego okna na Osiedlu

SOBOTA 4-04-2015


***


***
Śniadanie wielkanocne





środa, 1 kwietnia 2015

Trochę statystyki

Bloga 'Spacerkiem po Leżajsku założyłam niecałe 3 lata temu. Sądząc po statystykach odwiedzin mój blog cieszy się nawet uznaniem. 
Licznik wyświetla mi ponad 35400 kliknięć/wyświetleń w ciągu tego całego okresu istnienia bloga, a w ciągu ostatniego miesiąca 2093 wyświetleń. 
Dane z ostatniego tygodnia:
Najwięcej wyświetleń zebrały posty:

'Szewska pasja' (86 kliknięć) i 'Dziewczyny wyklęte' spotkanie Szymonem Nowakiem - autorem książki (55 kliknięć), 
Stojadło w Leżajsku (14 kliknięć).

Skąd pochodzą odbiorcy:
Polska - 362 wyświetleń
Stany Zjednoczone - 63 
Francja - 31
Niemcy - 29
Rosja 21
Ukraina - 4
Jest też Libia - 2
Najbardziej popularną przeglądarką jest Chrome - 43% i Firefox - 37%.
System operacyjny:
Windows - 76%
Android - 13%
Macintosh i Linux - po 3%
iPad, iphone, Other Unix - po 1%

Ciekawostką jest pozycjonowanie, wyszukiwarka Google pod hasłem Leżajsk, wskazywała:
Juliusz Ulas Urbański z mojego bloga o Leżajsku, 
Leżajsk moje miasto mój Fanpage, który założyłam 26 marca, zaledwie niecały tydzień temu, na kolejnym miejscu Google pozycjonuje Leżajsk kino, Leżajsk fara, Leżajsk forum.
Sądzę jednak, że to pozycjonowanie nie jest adekwatne do rzeczywistości, być może wyszukiwarka podpowiada wg częstotliwości wpisywanych haseł konkretnego klienta.  

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...