piątek, 11 grudnia 2020

Daj butelce drugie życie w Leżajsku

Przy MCK w Leżajsku pojawiła się Mobilna strefa ”Daj butelce drugie życie”. W dniach 11-13 grudnia można oddawać butelki zwrotne po piwie, bez okazania paragonu, a za zwróconą butelkę każdy otrzyma 0,35 zł. Akcja prowadzona jest na terenie całej Polski. To dobry pomysł, by mieszkańcy Leżajska przyłączyli się do tej ekologicznej akcji, dzięki której butelki będą ponownie wykorzystane
Dodatkowo za każdą oddaną butelkę leżajski Browar przekaże 1 zł na posiłki dla służby zdrowia z lokalnej gastronomii, wspierając tym samym gastronomię w trudnych czasach pandemii.
 



czwartek, 3 grudnia 2020

Prezydent RP Ignacy Mościcki w Leżajsku 20.07.1929

Przy okazji wizyty w Małopolsce Prezydent RP Ignacy Mościcki przybył 20 lipca 1929 roku do Leżajska. 
Odwiedził Klasztor OO. Bernardynów.


Na Rynku w Leżajsku przywitała Prezydenta młodzież gimnazjalna. Orkiestra gimnazjalna pod batutą prof. Michalca odegrała hymn państwowy. W imieniu miasta przemówienie powitalne wygłosił Stanisław Wodziński. Irenka Depowska i Marylka Poliwkówna wręczyły Panu Prezydentowi I.M. z żywych kwiatów. Młodzież gimnazjalna ustawiona przed budynkiem zakładu w szpalerze wznosiła podczas przejazdu Pana Prezydenta gromkie okrzyki. Mistrzem ceremonii w czasie przyjęcia Prezydenta Ignacego Mościckiego był kierownik Gimnazjum Józef Depowski.

Źródło:
Sprawozdanie XVII Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. B. Chrobrego w Leżajsku za rok 1929-30

czwartek, 15 października 2020

Adaptacja Zespołu Dworku Starościńskiego w Leżajsku

 Jacek Kwieciński - Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej oprowadził mnie dzisiaj po Muzeum. Z wielką pasję opowiedział o trwających pracach i o tym co będzie można już w przyszłym roku zobaczyć. Atrakcją będzie możliwość spotkania samego Diabła Łańcuckiego, a właściwie jego ducha, wzbudzającego grozę u wszystkich, którzy znają legendę awanturnika i warchoła z XVI wieku. Stanisław "Diabeł" Stadnicki był zaciekłym wrogiem starosty leżajskiego Łukasza Opalińskiego, mieszkającego właśnie w tym dworku starościńskim. Toczyli ze sobą prywatną wojnę. Opaliński zdobywał rezydencję Diabła w Łańcucie, a Diabeł w odwecie najeżdżał na rezydencję Opalińskiego. Jako, że Diabeł Łańcucki zginął po bitwie pod Tarnawcem, jego duch błąka się gdzieś po leżajskich terenach. Niebawem zostanie uwięziony w tych murach i będzie straszyć turystów. 

Już się boję ... A jednocześnie nie mogę się doczekać.


 
 

Trwają prace rewitalizacji piwnic w ramach adaptacji Zespołu Dworku Starościńskiego, a to co już zostało dokonane robi ogromne wrażenie.
 

zobacz też:

Łukasz Opaliński (1581-1654)


poniedziałek, 28 września 2020

Rewitalizacja placu przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku

W połowie maja 2020 rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją placu przed MCK w Leżajsku.
Kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Leżajsku, na którą składa się:
1. Przebudowa zabytkowej wieży dzwonniczej Kościoła Farnego w Leżajsku. Ekspozycja stała w wieży dzwonniczej kościoła farnego w Leżajsku. Po przeprowadzeniu prac budowlanych w/w obiekt nabędzie nowe funkcję : społeczną, edukacyjną i kulturalną. 
2. Zmiana zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Rynku wraz ze Skwerem Księdza Stanisława Lubasa w Leżajsku. Po przeprowadzeniu prac budowlanych w/w przestrzeń publiczna nabędzie nowe funkcję: społeczną i gospodarczą. 
3. Zmiana zagospodarowania przestrzeni publicznej placu przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Po przeprowadzeniu prac budowlanych w/w przestrzeń publiczna nabędzie funkcję społeczną. 
 
  
 
 
 

zobacz też:

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Kamień Papieski upamiętniający pobyt w 1958 roku Karola Wojtyły

Nad brzegiem Sanu niedaleko mostu od strony Kuryłówki 26 lipca 2020 odsłonięto Kamień Papieski upamiętniający pobyt Karola Wojtyły - Jana Pawła II.
Na tablicy jest napis:
"Tutaj 22 lipca 1958 roku podczas spływu kajakowego odprawił Mszę Św. ks. Karol Wojtyła, od 1978 roku Papież Jan Paweł II.
W roku setnych urodzin świętego Jana Pawła II wdzięczni za pontyfikat strażacy z OSP Kuryłówka.
Kuryłówka 26 lipca 2020
 
  
***
Z informacji TVP Rzeszów:
    Jan Paweł II był znany ze swojego zamiłowania do przyrody, górskich wędrówek i spływów kajakowych. Właśnie jedna z takich wycieczek, w 1958 roku zaprowadziła go tu - na przystań nad Sanem, w okolicach Kuryłówki. Razem z grupą studentów, 38-letni wówczas ksiądz Karol Wojtyła w tym miejscu rozbił obóz i odprawił mszę świętą.

    Kuryłówka była ostatnim przystankiem czterodniowego spływu kajakowego z Przemyśla do Leżajska. Karol Wojtyła odwiedził te tereny tuż po ogłoszeniu nominacji na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Wtedy też odwiedził klasztor ojców Bernardynów w Leżajsku.

    O tej - niezanotowanej w archiwach wizycie - przypomina jedyna zachowana fotografia. Zdjęcie jest częścią otwartej dziś wystawy poświęconej historii miejscowości położonych wzdłuż trasy spływu Karola Wojtyły. Jej autorem, ale też inicjatorem odsłonięcia Kamienia Papieskiego jest Józef Rybczyński. Przemyślanin, który większość życia poświęcił zbieraniu i opisywaniu pamiątek związanych z osobą papieża-Polaka.

***
Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Sanktuarium MB w Leżajsku również 28 maja 1965 roku, wówczas jeszcze, jako ks. arcybiskup Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski. W Kaplicy Matki Bożej odprawił Mszę Świętą. Po mszy wpisał się do Kroniki Klasztoru:
" Z serdecznym błogosławieństwem i prośbą o pamięć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Pamięcią będę się starał odpłacić za pamięć, bo nie łatwo zapomnieć Waszej Bazyliki"
Ks. Karol Wojtyła - arcybiskup - metropolita krakowski.



środa, 8 lipca 2020

Rewitalizacja Rynku w Leżajsku

Trwają prace związane z rewitalizacją w Rynku w Leżajsku. Prace ziemne prowadzone są pod nadzorem archeologicznym.
Podczas robót zostały odkryte macewy, leżące na fragmentach ceglanych murów, prawdopodobnie to ceglana nawierzchnia Rynku. Po zdjęciu warstwy ziemi, na której dotychczas rosły krzewy, kwiaty, trawa i inna roślinność odkryty został asfalt na Plantach, a pod warstwą asfaltu na obrzeżach Plant macewy, czyli żydowskie płyty nagrobne.
 
 
 
 
 
  
  
  
  
  
 

 
 
 
 
 
  
  
  
  
  
  

17 lipca 2020. W trakcie prac związanych z rewitalizacją Rynku w Leżajsku odkryto od strony Domu Handlowego "Jedynak" ceglaną nawierzchnię, po której podobno jeszcze w latach 60. XX w. ludzie chodzili. Także kolejne macewy oraz kości, najprawdopodobniej zwierzęce.



 
 
  
  
  
  


 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...