piątek, 5 grudnia 2014

Mamy już choinkę na leżajskim Rynku

Zaświeciła, zamigotała choinka na leżajskim Rynku.  A to zwiastun, że święta tuż, tuż. 
Choinka na razie w jesiennej szacie, ale mam nadzieję, że już wkrótce przyprószy ją piały puch.
***


***


***







****









czwartek, 27 listopada 2014

Plac Mariacki - Dom Szeligów Rodzina Szeligów

Był i nie ma! Dzisiaj, 27 listopada 2014 zniknął z posesji dom Szeligów. Stary, uroczy, zabytkowy, z historią związaną z dziejami Leżajska. Jeszcze kilkanaście dni temu mieszkańcy Leżajska składając kwiaty pod pomnikiem z okazji Święta Niepodległości mieli okazję oglądać w tle dom Szeligów.
Dom historyczny, wybudowany w 1841 roku przez Szymona Szeligę i jego żonę Salomeę z Graffów. Szymon był podleśniczym w lasach Potockiego, kontrolerem w RM leżajska, konsyliarzem kl. I Bractwa Szkaplerza, a Salomea podskarbiną Bractwa św. Szkaplerza w klasztorze OO Bernardynów w Leżajsku.
W tym domu mieszkała rodzina Szeligów, jedna z najstarszych leżajskich  rodów o tradycjach patriotycznych. 
Brali czynny udział w powstaniu styczniowym
Bronisław Feliks Szeliga (ur. 16.1.1841 w Leżajsku zm. 2.2.1921 w Leżajsku, stolarz, trudnił się przemytem broni dla powstańców przez granicę austriacko-rosyjską. Woził meble wytworzone w warsztatach Szeligów na targ do Krzeszowa (po drugiej stronie granicy), w tym wiele toczonych nóg stołowych, wydrążonych w środku z ukrytymi w nich metalowymi częściami karabinów. Brał udział w potyczkach granicznych.  
Mieszkał tam również Zygmunt Szeliga, również powstaniec z 1863 roku.  Działał jako CK koncesjonowany majster ciesielski, m. in. kierował od 1872 r. budową drewnianego pałacyku myśliwskiego Romana hr. Potockiego w Julinie w modnym wówczas tzw. stylu kurortowym.
Michał Szeliga  syn Zygmunta działacz Związku Strzeleckiego, Drużyn Bartoszowych legionista ( w sierpniu 1914- w Legionach, przypr. z Leżajska oddz. Strzelców, ranny pod Krzywopłotami).
Mieszkał też Krzysztof Szeliga (*1941-2021) znany rzeszowski dziennikarz, wnuk powstańca Zygmunta Szeligi (*1841-1914).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
***
Na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie spoczywają:
Zygmunt Szeliga (1919-2009) - syn Henryka i Heleny z d. Timoftiewicz
Helena Szeliga z d. Timoftiewicz (1892-1948) - żona Henryka Szeligi (*1881-1929)
 
 


Źródło:
Informacje od Jakuba Szeligi

niedziela, 23 listopada 2014

Obwodnica leżajska

Od listopada br mieszkańcy miasta mogą spokojniej spać, bowiem ruch samochodowy został ograniczony. Podróżujący drogą krajową nr 77 z centralnej Polski na Przemyśl nie muszą wjeżdżać do miasta. 31 października został ukończony i oddany do użytku II etap obwodnicy miasta Leżajska. Pierwsza jej część została otwarta we wrześniu 2013 roku. 
Dotychczas przez centrum miasta odbywał się uciążliwy ruch tranzytowy na Ukrainę - w kierunku przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku.
***

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 



Chciałoby się rzec - tu na razie jest ściernisko ....
















***



wtorek, 11 listopada 2014

Święto Niepodległości 2014

 kontakt24W związku ze Świętem Niepodległości w dniu 11 listopada leżajskie ulice zostały udekorowane biało-czerwonymi flagami - zawisły na budynkach mieszkalnych, urzędach, sklepach, zakładach pracy i obiektach sakralnych. Mieszkańcy spędzą czas na wspólnym śpiewaniu patriotycznych i wojskowych pieśni w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Młodzież przygotowała patriotyczny program artystyczny, który odbędzie się po mszy w Bazylice OO Bernardynów, a potem nastąpi przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych pod pomnik poległych w walkach niepodległościowych, złożenie wieńców i kwiatów.

***
 kontakt24

***
 kontakt24


***
 karaoke

***
Data 11 listopada to symboliczna data. Tuż po uzyskaniu niepodległości nie było takiego euforycznego i radosnego świętowania, jak dzisiaj. Nie wszystkim się udało doczekać Niepodległej. 100 lat temu wyruszył z Oleandrów walczyć o wolną Polskę jeden z oficerów I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego - mjr Tadeusz Wyrwa-Furgalski. Niestety, nie doczekał Niepodległej. Zginął w bitwie pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Młody, przystojny, wykształcony. Dowcipny, człowiek z pasją. Miał 26 lat.

 furgalski



***

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...