niedziela, 30 lipca 2017

Fabryka Maszyn w Leżajsku

Fabryka Maszyn w Leżajsku została wybudowana w latach 1968-73. Duże zasługi w powstaniu zakładu należą się Stanisławowi Boroniowi. Wartość inwestycyjna 3 hal produkcyjnych wynosiła 10 mln złotych. Fabryka Maszyn usytuowana przy ul. Hutniczej. Była to początkowo Filia Huty "Stalowa Wola". Dopiero w 1978 przekształciła się w samodzielny zakład, jako Fabryka Maszyn. Zakład produkował wały Cardana, a na szeroką skalę wózki akumulatorowe do transportu wewnętrznego, bardziej ekskluzywne meleksy - akumulatorowe wózki do przewozu osób zaczęto produkować dużo później w Mielcu.
W 1972 zaczęto dodatkowo produkować beczki do betonomieszarek (nadwozia betonomieszarek "Stetter"). Sprzedawano je głównie do Związku Radzieckiego.
W 1973 roku Filia HSW zatrudniała 537 osób, w tym 35 kobiet, a był czas, że zatrudnionych było ponad 1000 osób. 
Fot. Widok spod czerwonego mostu na skrzyżowanie ulic Boronia i Hutniczej w Leżajsku, z widokiem na Fabrykę Maszyn i Silikaty 
Fot. Hale produkcyjne Fabryki Maszyn 

Hydrauliczna betonomieszarka samochodowa - produkowana w Fabryce Maszyn w Leżajsku.


wtorek, 25 lipca 2017

‘Polanie’ z kanadyjskiego Calgary w Leżajsku

W Rzeszowie trwa 17. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To już po raz 17. polonijne zespoły z niemal całego świata tańczą w stolicy naszego województwa.
Mile wspominam sobie imprezę sprzed 9 lat, kiedy to jeden z zespołów, wówczas XIV Światowego Festiwalu w Rzeszowie gościnnie wystąpił 19 lipca 2008 roku na scenie przed Miejskim Domem Kultury w Leżajsku. 
Razem z Zespołem "Polanie" przyjechali do rodzinnego Leżajska opiekunowie Zespołu Dorota i Mieczysław Węgrzyńscy oraz członkowie Zespołu - ich córka Beata i syn Patryk. Na honorowym miejscu przed estradą MCK siedzieli dumni z syna, synowej i wnuków – Tadeusz i Maria Węgrzyńscy.
"Polanie" z kanadyjskiego Calgary to zespół założony w 1977 roku. Ideą zespołu jest kultywowanie tradycji polskiego folkloru w wielokulturowej Kanadzie.
Mieliśmy wówczas okazję zobaczyć tańce regionalne i narodowe - góralskie tańce, kujawiaka, oberki, tańce lubelskie oraz taniec kowbojski „Wild Wild West”. 






















Dorota i Mieczysław Węgrzyńscy z Calgary








zobacz też:
Mieczysław Węgrzyński

poniedziałek, 10 lipca 2017

Hejnał z Wieży Ratuszowej w Leżajsku

Uchwałą Rady Miasta z 26 czerwca od 8 lipca 2017, w południe, po wybiciu dwunastego gongu, z wieży ratuszowej rozlegają się dźwięki leżajskiego hejnału. Autorem jest Michał Grzywna – muzyk związany z Orkiestrą Reprezentacyjną w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

W ważnych dla Leżajska wydarzeniach usłyszymy Hejnał w wersji nieco dłuższej i na trzy trąbki.

***

****


***



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...