niedziela, 27 maja 2018

Rekonstrukcja pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943

W niedzielę 27 maja 2018 odbyła się w Leżajsku (na Placu Targowym przy ul. Sikorskiego) rekonstrukcja pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943 roku. To już po raz drugi mieszkańcy miasta i okolic mieli możliwość zapoznać się z odtworzonymi wydarzeniami, jakie miały miejsce 75 lat temu. Po raz pierwszy inscenizacja odbyła się w 2016 roku.
historyczno-patriotycznej inscenizacji, w specjalnie przygotowanej scenerii udział wzięło ponad 120 osób, w tym członkowie profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych z Podkarpacia i z zagranicy, aktorzy z Grupy Teatralnej Baratario z Leżajska, rtm. kaw. och. Paweł Guzy wraz ze Szwadronem Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic, Jednostka Strzelecka Strzelec JS2035 z Leżajska, harcerze hufca Leżajsk, Młodzież Wszechpolska, pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej, uczniowie szkół, pasjonaci historii, regionaliści oraz mieszkańcy miasta.
Ciekawym uzupełnieniem scenografii były konie, był też samolot, który kilkakrotnie przelatywał nad głowami zebranych na placu osób.
Narratorem był Marian Matkowski i ..? Za rezyserię odpowiadał Jakub Bassara.
Odczytano nazwiska osób zamordowanych przez hitlerowców podczas pacyfikacji Leżajska w dniu 28 maja 1943 roku, po czym złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar pacyfikacji, a żołnierze uczestniczący w uroczystościach oddali salwę honorową.
Dodatkową atrakcją był pokaz sprzętu wojskowego. 

 
 - Relacja i zdjęcia Agnieszki Kopacz -  sztafeta
28 maja 1943 roku doszło do pacyfikacji Leżajska przez wojska hitlerowskie. W przeddzień 75. rocznicy tych wydarzeń pasjonaci historii z regionu odtworzyli ich przebieg. Inscenizację, w której przygotowanie włączyło się przeszło 120 osób, obejrzał w niedzielne popołudnie tłum mieszkańców miasta i okolic. Dla wielu z nich ta historia wciąż jest żywa we wspomnieniach swoich, rodziców i dziadków.

Wydarzenia, które przedstawili rekonstruktorzy to nie tylko sama pacyfikacja miasta, ale też dni poprzedzające to wydarzenie, m.in. bombardowanie miasta i wkroczenie do niego oddziałów niemieckich. W niezwykle obrazowy sposób pokazano przeszukania domów i aresztowanie działaczy podziemia niepodległościowego, aż w końcu przesłuchania i wyroki.

W wyniku działania hitlerowców i zdrajców, 28 mieszkańców rozstrzelano w czasie egzekucji, 10 zabito na terenie miasta, 21 wywieziono do obozu w Pustkowie, 8 osób trafiło do Gestapo w Jarosławiu.


***
 Sztafeta
Foto (źródło: Gazeta Sztafeta)
***

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...