środa, 31 sierpnia 2016

Klub Sportowy Sparta (1957-63)

W ostatni dzień wakacji, spacerując po działkach ROD 'Podlesie' zostałam zaproszona na działkowe włości do Jasia Gduli. 

Z miłego gadu gadu dowiedziałam się od niego m. in. ciekawych rzeczy o Klubie Sportowym SPARTA, klubie istniejącym w latach 1957-63. 
Z chwilą utworzenia w 1956 roku powiatu leżajskiego, w 1957, dokładnie 14 stycznia powstał KS Sparta, przekształcony z wcześniej istniejącego klubu Unia-Piła. W 63. zmieniony na LKS Pogoń.
Prezesem klubu Sparta został Aleksander Schmidt były sekretarz i burmistrz miasta. 
Od początku istnienia klubu sportowcy mieli problem z pozyskiwaniem środków na działalność klubu, na zakup sprzętu sportowego. Nie było tak jak dziś bogatych sponsorów. Zawodnicy sami zaopatrywali się w koszulki, dresy, trampki, sami je sobie prali. 
Trenowali na stadionie wybudowanym parę lat wcześniej. Władze miasta wydzierżawiły wówczas pastwiska na błoniach miejskich. 


Władek Markiewicz z Podzwierzyńca, który pracował w ratuszu był pracownikiem gospodarczym na stadionie, własnoręcznie kosił trawę przed każdym meczem.
Jednym z zawodników Sparty był Józek Zwoliński, znany jako Józek Karuzela. Karuzela to ksywa Józka, bo doskonale kiwał, tak potrafił zakręcić się koło przeciwnika, że zawsze zdobywał piłkę.


W Sparcie grali również: Joniec, który mieszkał na ul. Górnej koło cerkwi, w pobliżu kuźni Góraka, także Zbyszek Kozyra, Koczocik.

Jak podaje J. Jucha i K. Kuźniar w swojej książce 'Dzieje Klubu Sportowego w Leżajsku' we władzach klubu zasiadali: Zdzisław Kendziorek, Stefan Jankiewicz, Leopold Felkel, Tadeusz Zajączkowski, Seweryn Dańczak, Michał Duda, Janusz Engel, Kazimierz Filarowski, Stanisław Kiełbowicz, Stanisław Korasadowicz, Czesław Kościółek, Władysław Markiewicz, Andrzej Płochocki, Jan Pudełkiewicz, ppłk Ludwik Sawicki, Zygmunt Szepelak, Józef Szułakiewicz, Leon Zieliński, Julian Żołyniak, Henryk Grabarz, Jan Raźnikiewicz, Henryk Wojtaszek, Zdzisław Karlik.
Źródło:
J. Jucha, K. Kuźniar - Dzieje Klubu Sportowego w Leżajsku. Leżajsk, 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...