piątek, 3 czerwca 2016

Szymon Nowak 'Dziewczyny wyklęte 2' - spotkanie autorskie w Leżajsku

5 czerwca 2016 (niedziela) odbyło się w Muzeum Ziemi Leżajskiej spotkanie autorskie Szymona Nowaka. Była możliwość zakupienia książki wraz z autografem autora. Na spotkanie, które odbyło się o godz. 18:00 w Sali Konferencyjnej Muzeum przybyło wiele osób zainteresowanych historią spisaną przez autora książki.
'Dziewczyny wyklęte 2' to kolejna książka Szymona Nowaka poświęcona kobietom działającym podczas II wojny w konspiracji, walczącym w szeregach antykomunistycznego podziemia. 
W lipcu ub. roku Szymon Nowak przyjechał do Leżajska zbierać materiały do kolejnego tomu z tej historycznej serii, przyjechał z zamiarem opisania historii trzech z szesnastu bohaterek książki: Lidii Chmurowej z Grőgerów ps. Marta - łączniczki i kolporterki prasy podziemnej NOW, skazanej wyrokiem sądu PRL na 5 i pół roku, pani Władysławy Gwóźdź Jedynackiej oraz pani Józefy Podubny Wagnerowej***


***

***

****

W zeszłym roku, 8 kwietnia Szymon Nowak promował I część z serii żołnierzy wyklętych. Jest to książka 'Dziewczyny wyklęte', w której opisywał los dziewczyn z naszego terenu - Perełki (Stefania Krupa matka znanego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego), Wandy (Wanda Krzysztanowicz z d. Bojarska), Jagi (Janina Oleszkiewicz Przysiężniak), Krystyny (Krystyna Świętoniowska). Wiele uwagi poświęcił również Wandzie Wasilewskiej.
Książka cieszyła się tak ogromną popularnością, że już po kilku miesiącach od wydania została nominowana w konkursie Książka Historyczna Roku w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". VIII edycję konkursu ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska oraz Polskie Radio.

***
Dla osób, które mają problem z czytaniem, Polskie Radio prezentuje w "Lekturach Jedynki" fragmenty książki Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2". Można słuchać codziennie od poniedziałku (23.05) o godz. 23.56, ale również w Internecie:
***

Kilka zdjęć z ubiegłorocznej wizyty Szymona Nowaka w Leżajsku, kiedy to autor przyjechał zbierać materiały do książki 'Dziewczyny Wyklęte 2'


zobacz też:
Spotkanie autorskie z Szymonem Nowakiem - Dziewczyny wyklęte. Leżajsk 8 kwietnia 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...