czwartek, 23 kwietnia 2015

Leżajskie Targi Pracy 2015

23 kwietnia w Leżajsku odbyły się Targi Pracy. W Hali Sportowej Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki zebrało się kilkadziesiąt firm z ofertami pracy dla różnych grup zawodowych.
Rozmawiałam z panią dyrektor Urzędu Pracy Agnieszką Wyszyńską.
Z jakimi ofertami wychodzicie do ludzi, liczycie na młodych, wykształconych, czy macie jakieś oferty dla emerytów?
To już kolejna ósma edycja Targów Pracy. Oferty targów skierowane do wszystkich grup wiekowych pod względem również wykształcenia. 
Wysyłamy zaproszenia do potencjalnych pracodawców, którzy rozwijają się, którzy mają zapotrzebowanie kadrowe, staramy się znaleźć uczestników targów, którzy mają konkretne oferty pracy.

Takie tragi pracy to darmowa reklama firmy, czy wobec tego pracodawcy chętnie przyjeżdżają, czy trzeba ich było bardzo namawiać do udziału w targach?
Targi organizowane bez kosztów nakładanych na dostawców, ale jest duża trudność w pozyskiwaniu firm, wiemy przecież jak rozwija się rynek pod względem tworzenia nowych miejsc pracy, jak brakuje ciekawych ofert. Nie jest łatwo. Po części jest to jakaś reklama, ale jak widać nie jest to postawione na produkty, które dana firma tworzy, ale bardziej przy każdym stoisku eksponowane są oferty pracy, bardziej niż produkty. 
Stawiamy na pracodawców, którzy de facto potrzebują pracowników. Nie jest to łatwe, bo generalnie firmy bardzo rzadko tak otwarcie mówią że potrzebują pracownika, szukają często własnymi metodami rekrutacji, na własną rękę, jako urząd staramy się współpracować z firmami.

Zwróciłam uwagę, że jest dużo firm, którzy oferują pracę głównie dla osób fizycznych - murarz, tynkarz, spawacz, piekarz, pracownik robót wykończeniowych, brukarz, operator koparki. Są też oferty dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 
Czy macie oferty dla wykształconych, którzy zdobyli kwalifikacje na uniwersytetach, na uczelniach technicznych i niestety z powodu braku pracy w Leżajsku pouciekali z rodzinnego miasta, macie jakąś propozycję dla tej grupy absolwentów szkół wyższych, żeby ich ściągnąć do Leżajska?

Dopóki w Leżajsku nie będzie firm, które będą mieć wysoką technologię produkcji, które będą tworzyć podstawy technologii produkcji, niestety nie będzie możliwości ściągnięcia wykształconych ludzi. Dla nich nie będzie oferty.
Niestety, nie ściągniemy wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy wyjechali z Leżajska.

Ci, którzy wyjechali za granicę, też nie mają czego tutaj szukać?
Kwestia zależności od zawodu, które ktoś posiada. Kwestia wynagrodzeń, bo jeśli ktoś pracuje przynajmniej rok na Zachodzie, za zupełnie inne, atrakcyjniejsze pieniądze, to mimo, że u nas znalazłby pracę np. w zawodzie stolarz, spawacz, budowlaniec, czyli w zawodach, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji, to niestety tutaj są dużo niższe zarobki, decydujące, że ludzie wolą pracować za granicą. 

Gorzka prawda. 
Na targach jest stoisko z naszego szpitala. 
Brak jest na naszym rynku lekarzy, zwłaszcza wysoko specjalistycznych. Poszukują reumatologa, lekarza chorób wewnętrznych, endokrynologa, pediatrę, pulmonologa

Na stoisku z ofertą do pracy w Niemczech, pani powiedziała mi, że młodzież interesuje się wyjazdami na Zachód w charakterze opiekunek do osób starszych.

Młodzież jest zainteresowana wyjazdami zwłaszcza w okresie wakacyjnym za granicę. Próbują wyjeżdżać na wszelkie możliwe oferty do prac o różnym charakterze.

Czy na przestrzeni tych 8 lat organizowania targów pracy, macie rozeznanie jaki jest efekt, czy ktoś znalazł pracę korzystając z oferty na leżajskich targach?

Z każdego roku robimy zestawienia, na podstawie ankiet, rozmów z firmami, wiemy, że są ludzie którzy skorzystali z ofert i po rozmowach na naszych targach podjęli pracę. 
Monitorujemy firmy stare, z którymi współpracujemy od wielu lat, ale i nowe, pojawiające się na rynku.
We wcześniejszych latach firmy, które składały oferty, wiemy, że zatrudniły osoby z Leżajska.

Czy firmy, które przyjechały na targi, to są firmy jedynie z Podkarpacia, czy również spoza województwa?
Przyjeżdżają firmy również spoza Podkarpacia, także takie, które mają siedziby na Podkarpaciu, lub chcą dopiero utworzyć siedziby.
W tym roku miała być ambasada kanadyjska, ale w ostatniej chwili się wycofała. Dwa lata temu kilka osób wyjechało do Kanady do pracy, korzystając z oferty ambasady kanadyjskiej.
***
Na targach pojawiła się szeroka oferta Akademii Zdrowia z Rzeszowa. To szkoła policealna dla dorosłych, która oferuje pracę dla nauczycieli, na dzień dzisiejszy na stanowisko fryzjera, psychologów, na kursy zawodowe i nauczycieli po wykształceniu rolniczym, bądź weterynarzy na kierunek technik weterynarii. Oferta oprócz tymi  wymienionymi skierowana jest dla ludzi, którzy chcą się przekwalifikować. Ponieważ mają kierunki szkoły policealnej, są to kierunki roczne i dwuletnie dla osób nie tylko po szkole średniej, ale również dla osób starszych. 
Czy to znaczy, że emeryci również mają szansę zdobyć jeszcze jakieś kwalifikacje i znaleźć ofertę pracy?
Tak, przykładem jest kierunek opiekun medyczny, jest to roczny kierunek zaoczny, przychodzą osoby 40+ czy 50+ , które chcą się przekwalifikować i poszukują pracy za granicą do opieki, albo w DPS, domach opieki w kraju. 
Na Akademii Zdrowia uczniowie mają możliwość zdobycia zawodu na wielu kierunkach uzyskując zawód: technika masażysty, technika farmaceutycznego, usług medycznych, technika weterynarii, ortopedy, kosmetyczki i jeszcze wielu innych. Na targach dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Z jaką ofertą przyjechaliście na targi do Leżajska? - pytałam panią Elżbietę Peszuk.

Przyjechaliśmy z propozycją dla młodych ludzi, którzy chcieliby w przyszłości zostać policjantami. 
A jakie jest kryterium przyjęcia do policji?
Wykształcenie minimum średnie. Jeśli chodzi o kryterium wiekowe to minimum 18 lat, górnej granicy wieku nie ma. Procedura doboru wyłoni najlepszych, badania lekarskie wyselekcjonują najzdrowszych, test sprawności fizycznej eliminuje słabszych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Zawód policjanta jest obecnie traktowany z większym szacunkiem, niż kiedyś. Możliwość wyjazdów do pracy za granicę jest mniejsza, co sprzyja rekrutacji do policji. Dużo kandydatów przeważa z rejonu Bieszczadów, z terenów bardziej uprzemysłowionych takich jak Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola jest zdecydowanie mniej kandydatów. 2 komentarze:

  1. Jestem teraz bezrobotna jako nauczyciel i powiem szczerze to z urzedu pracy nie ma szans na jakieś oferty pracy. Jak ktoś znajomy zapytał jak znalazłam pracę nie wierzył że oferta była z http://preply.com/pl/praca zwłaszcza, że nie mam żadnych znajomości. Po przeanalizowaniu ponad 200 ofert zamieszczonych na stronach internetowej giełdy Praca dla nauczycieli nie miałam problemu ze znalezieniem pracy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo ofert jest też na http://www.gowork.pl także jak ktoś szuka pracy to warto trzymać rękę na pulsie bo nigdy nie wiadomo kiedy trafi się jakieś ogłoszenie, które może nam przypasować.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...